Správy od nemesis. 

 

Zánik dvoch komét

 
16. februára padajú do Slnka dve kométy. Solárne a heliosférické observatórium (SOHO) zaznamenalo ich smrteľný ponor. Cestujúc v tandeme, dve kométy sa rozpadli, keď sa priblížili k slnku. Menší sa vyparil ako prvý a väčší prenikol o niečo hlbšie, než zmizol. spaceweather.com
 
Ďakujem za sledovanie!
 

 

V jednom šiku...

 
V druhej polovici júna budú pozorovatelia oblohy ošetrení nádherným usporiadaním planét v našej slnečnej sústave – Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter a Saturn budú viditeľné počas súmraku na východnej a juhovýchodnej oblohe v druhej polovici r. júna.
 
Okrem planét sa Mesiac v tomto období dostane do blízkosti každej planéty — Saturn 18. júna; Jupiter 21. júna; Mars 22. júna; Venuša 26. júna a Merkúr 27. júna.
 
Ďakujem za sledovanie!
 
 
 

Zem sa približuje k prúdu úlomkov z rozbitej kométy 2003 EH1 - Kvadrantidový meteorický roj

 
3. januára Zem prejde prúdom trosiek z rozbitej kométy 2003 EH1, ktorá je zdrojom každoročného meteorického roja Kvadrantíd. Toto je zvyčajne silná sprcha. Meteorický roj Kvadrantíd je jedným z najintenzívnejších ročných meteorických rojov, ktoré typicky produkujú meteory z bodu na oblohe blízko Polárky. Pozorovatelia všade sú vyzývaní, aby boli ostražití pred meteormi počas tmavých hodín 3. januára. Zostaňte naladení!
 
 
 
 
 
 

Zatmenie, presne keď uplynie 23 rokov od odchodu p. Makedonovej zo Zeme...

 
V sobotu 4. decembra prejde Nový Mesiac popred Slnko a spôsobí úplné zatmenie. Jediným miestom, kde je možné toto úplné zatmenie Slnka vidieť, je Antarktída. Začína sa 4. decembra 2021 o 00:39 (východnej) a svoje maximum zatmenia dosiahne o 2:33 (východnej). Skončí sa o 4:37 (východná časť). Čiastočné zatmenie Slnka uvidia diváci v častiach Svätej Heleny, Namíbie, Lesotha, Južnej Afriky, Južnej Georgie a Sandwichových ostrovov, Crozetových ostrovov, Falklandských ostrovov, Čile, Nového Zélandu a Austrálie.
 

 

 

R3

 
Zem zasiahla veľká slnečná erupcia triedy X – k nám pravdepodobne prichádza halo CME – R3 )Silný) Výpadok rádia. Správy o slnečnom a vesmírnom počasí, 28. októbra 2021. Ďakujem za sledovanie!
 

youtube.com/watch?v=Q-BpllCEhMo

 

Vlasatica v akcii...

 
Koncom septembra 2021 kométa 29P/Schwassmann-Wachmann vybuchla štyrikrát za sebou a vyhodila do vesmíru škrupiny „kryomagmy“. Je to 60 km široká kométa obiehajúca okolo Slnka za Jupiterom a zdá sa, že je jedným z najaktívnejších telies v celej slnečnej sústave. Dakujem za sledovanie!
 

 

 

Bac, bac..,

 
Dnes niečo vybuchlo na krajnom okraji slnka. Slnečné a heliosférické observatórium (SOHO) videlo, ako trosky lietajú nad východným údom Slnka. Miesto výbuchu bolo skryté pred zrakmi, takže nevieme, čo explodovalo. Dakujem za sledovanie!
 

 

 

Až to opäť buchne...

 
 
Nedávny geologický záznam o poslednej katastrofickej erupcii supervulkánu v Yellowstone prepisuje príbeh o tom, čo sa stalo pred 630 000 rokmi a ako to ovplyvnilo klímu Zeme. Táto erupcia vytvorila obrovskú dnes pozorovanú kalderu Yellowstone, druhú najväčšiu na Zemi. V sedimentoch morského dna v povodí Santa Barbary pri pobreží južnej Kalifornie boli nájdené dve vrstvy sopečného popola nesúce jedinečný chemický odtlačok prsta najnovšej super erupcie Yellowstonu. Tieto vrstvy popola alebo tefry sú vložené medzi sedimenty, ktoré obsahujú pozoruhodne podrobný záznam o zmenách oceánov a klímy. Popol aj sedimenty spoločne odhaľujú, že posledná erupcia nebola jedinou udalosťou, ale dvoma erupciami blízko seba, ktoré brzdili prirodzený trend globálneho otepľovania, ktorý nakoniec vyviedol planétu z veľkej doby ľadovej. Ďakujem za sledovanie!
 

 

6 skupín slnečných škvŕn...

 
Aktualizácia slnečného žiarenia: 4. septembra 2021. Slnko na Zemi je posiate niekoľkými slnečnými škvrnami. Na najnovších obrázkoch z SDO/HMI je viditeľných najmenej 6 skupín slnečných škvŕn. Ďakujem za sledovanie!
 

 

 

 

Žeby už?

 
Aktualizácia slnečného žiarenia, 29. augusta 2021. Očakáva sa, že dva CME zasiahnu magnetické pole Zeme - výstraha pred závažnými výbuchmi.
 

 

 

Ešte stále nie...

Analytici NOAA určili, že CME spustená včerajšou explóziou bude plávať na východ od línie Slnko-Zem, pričom chýba naša planéta. V dňoch 26.-27. augusta by ďalší CME mohol ešte podať slabú ranu. Celkovo je šanca na magnetické búrky menšia ako predtým, ale nie nulová. Zostaňte naladení!
 
 

 

 

Dvojitý úder

 
Dva slnečné vlákna sa v dňoch 22.-23. augusta zdvihli zo slnka v nádherných erupciách. Obe erupcie produkovali CME pozorované s koronografmi SOHO LASCO C2/C3. Jeden z nich explodoval 22. augusta na ďalekej slnečnej pologuli Slnka a CME, ktoré produkovalo, by pravdepodobne mohlo na Zem spôsobiť letmý úder. Ďalší explodoval 23. augusta na severnej pologuli slnka a CME, ktoré produkoval, sa zdá byť v zóne zásahu Zeme. Obrázky zo SOHO ukazujú slabý, ale definitívny halo CME expandujúci okolo slnka. Na základe svojho vzhľadu CME pravdepodobne neprehliadne našu planétu. Podľa analytikov NOAA príde neskoro 26. augusta. Pozorovatelia oblohy vo vysokých zemepisných šírkach by si mali dať na polárne žiary pozor. Zostaňte naladení!
 

 

 

 

Veľký tresk

 
Nová slnečná škvrna AR2859 vyrobila za posledných 24 hodín päť slnečných erupcií triedy C. Svetlice zatiaľ spôsobili iba krátke a menšie výpadky rádia ovplyvňujúce frekvencie pod ~ 10 MHz. Silnejšie výbuchy môžu byť na spadnutie, keď sa slnečná škvrna otočí k Zemi. Zostaňte naladení!
 

 

 

 

Dve oblasti...

 
Nad severovýchodnou končatinou slnka sa vynára aktívna slnečná škvrna. Je to tu. Včera, keď bola slnečná škvrna stále skrytá, rozpútala sériu slnečných erupcií triedy C. Najsilnejšia erupcia (film) spôsobila nízkofrekvenčné rádiové zatemnenie nad Atlantickým oceánom. Farside Coronal Mass Ejection Jasná a rýchla koronálna ejekcia hmoty (CME) explodovala preč od južnej pologule slnka 20. augusta. Táto CME nezasiahne Zem. Zdroj výbuchu je za juhovýchodným údom slnka-pravdepodobne skrytou skupinou slnečných škvŕn. Obrázky z vesmírnej lode NASA STEREO-A môžu vidieť ultrafialovú žiaru aktívnej oblasti. Nové aktívne slnečné škvrny Začiatkom budúceho týždňa môžu k Zemi stáť dve aktívne oblasti. Zostaňte naladení!
 

 

 

 

Tak sa nato pozrieme...:O)

 
Tento víkend sa po nočnej oblohe bude niesť úplne modrý mesiac a oslní pozorovateľov hviezd po celom svete.
 
 

 

 

Však uvidíme...

 
Včera, 15. augusta (0508 UT), z ďalekého Slnka vybuchlo obrovské vlákno magnetizmu. STEREO-A a Slnečné a heliosférické observatórium (SOHO) videli, ako CME odletí z miesta výbuchu, ale na Zem nezasiahne. Explózia signalizuje prítomnosť aktívnej oblasti na vzdialenejšej strane slnka, ktorá by sa k nám mohla obrátiť ešte tento týždeň. Zostaňte naladení!
 

 

 

Veľká kométa - naraz do Slnka...chvost dlhý 1 000 000 km...

 
Veľká kométa Sungrazing sa smrťou vrhá k Slnku 9.-10. augusta 2021. Koronografy na palube slnečného a heliosférického observatória (SOHO) zachytili odsúdenú kométu pri jej dopade na Slnko. Podľa Karla Battamsa, Computational science Dr. v USNRL. PI projektu SOHO/LASCO a Sungrazer mal chvost kométy dlhý najmenej 1 milión kilometrov. Zostaňte naladení!
 

 

Kto ho vie...

 
K Zemi sa rúti obrovský 1,4 km široký asteroid, ktorý núti astronómov označiť ho za „potenciálne nebezpečný“. V porovnaní so Zemou cestuje rýchlosťou 58 538 míľ za hodinu (94 208 km/h). Asteroid bol objavený prieskumom Pan-STARRS v januári 2016. „2016 AJ193“ bol označený ako potenciálne nebezpečný asteroid (PHA) centrom Minor Planet Center. 2016 AJ193 prejde okolo Zeme v bezpečnej vzdialenosti asi 3,4 milióna km (8,9 mesačných vzdialeností). Je to obrovská a bezpečná vzdialenosť, ale na vesmírnu skalu s dĺžkou 1,4 km relatívne blízko. Bude to dosť blízko, aby to mohli objaviť amatérski aj profesionálni astronómovia. V najväčšej jasnosti bude svietiť na 14. magnitúdu. Pozorovatelia, ktorí používajú 8-palcové (20-cm) teleskopy a väčšie, ich budú môcť fotografovať, ako sa kĺže po našej planéte. K najbližšiemu priblíženiu k Zemi dôjde 21. augusta 2021 o 11:10 ET (15:10 UTC). Zostaňte naladení!
 

 

 

 

Perzeidy 

 
Kométa Swift-Tuttle má obrovské jadro-priemer asi 26 km. Väčšina ostatných komét je oveľa menších a jadrá majú priemer iba niekoľko kilometrov. Výsledkom je, že kométa Swift-Tuttle produkuje veľké množstvo meteoroidov, z ktorých mnohé sú dostatočne silné na to, aby produkovali ohnivé gule. Šesťročná štúdia Úradu pre životné prostredie meteorológov NASA skutočne zistila, že Perzeidy produkujú viac ohnivých gúľ ako ktorákoľvek iná ročná sprcha. Počas niekoľko týždňov trvajúceho meteorického roja Perseid zasiahli niekoľko cm široké častice kométy atmosféru s priemernou rýchlosťou 59,6 km/s (133 350 mph). Priemerná veľkosť výsledných ohnivých gúľ je -3,7, jasná asi ako Venuša. Čím viac sa Zem pohybuje hlbšie do prúdu komét, tým viac je v ohni. Všeobecne povedané, najlepší čas na pozeranie je v tmavých hodinách pred východom slnka, keď je žiarič sprchy vysoko na oblohe. Zostaňte naladení!
 

 

G1

 
Hustá vlna slnečného vetra 2. augusta jemne narazila do magnetického poľa Zeme, čo vyvolalo geomagnetickú búrku triedy G1. Mohlo ísť o vlnu prechádzajúcu CME-jednu z niekoľkých „takmer miss CME“, ktoré opustili slnko koncom júla.
 

 

 

Aj konjunkcia...

 
Aktualizácia slnečného žiarenia 1. augusta 2021: V blízkosti oblasti 2849 bolo pozorované koronálne stmievanie, röntgenové údaje SDO/AIA 193 zaznamenali dlhodobú udalosť B2.4. Koronografické snímky STEREO-A COR2 pozorovali CME začínajúcu sa asi v 31/1753 UTC. Zachytené boli aj koronografy SOHO LASCO C2 C3 vyvrhnutie koronálnej hmoty. Analýza akejkoľvek súčasti namierenej na Zem sa bude vykonávať v priebehu niekoľkých nasledujúcich hodín. Ortuť vo vyššej slnečnej konjunkcii Práve teraz sa Merkúr nachádza na okraji svojej obežnej dráhy a dnes prejde za slnkom. Astronómovia to nazývajú „vynikajúca slnečná konjunkcia. Pri najbližšom priblížení 1. augusta Ortuť bude len 1,7 stupňa od Slnka. Ortuť je tiež viditeľná v SOHO LASCO C2. Ľudské oči tieto udalosti nevidia, ale koronografy áno. Pripojte sa k SOHO a posaďte sa do kruhu. Zostaňte naladení!
 

 

 

 

Pokrievka...

 
Očakáva sa, že pár CME z 28. júla prejde blízko Zeme 31. júla a 1. a 2. augusta. Zatiaľ čo modely týchto prechodných javov naznačovali väčšinou blízke blízke vplyvy, je pravdepodobné, že tieto blízke prechodné javy môžu spôsobiť slabé poruchy v poli slnečného vetra všetky tri dni. SDO agentúry NASA videlo úplné zatmenie Slnka z vesmíru Observatórium slnečnej dynamiky NASA (SDO) dnes zaznamenalo úplné zatmenie Slnka vo vesmíre, keď Zem prešla svojim pohľadom na Slnko. Zemský prechod, známy tiež ako tranzit, bol krátky, trval od 07:01 do 07:45 UTC a pokrýval celú tvár Slnka. Zostaňte naladení!
 
 
 

 

 

Ešte nie...

 
Solárna aktualizácia 28. júla 2021. Na slnečnom disku sú momentálne viditeľné tri skupiny slnečných škvŕn. Región 2846 vyprodukoval pár svetiel B5 v čase 27/1923 UTC, respektíve 27/2150 UTC. Svetlica B9 bola tiež pozorovaná pri 27/2226 UTC z oblasti blízko regiónu 2849. Neboli pozorované žiadne súvisiace CME v snímkach koronografu s týmito udalosťami. Erupcia veľkého vlákna a CME 27. júla bola pozorovaná veľká erupcia vlákna od 01:55 UTC do 03:25 UTC blízko stredu disku, ktorá bola spojená s výbojom koronálnej hmoty zameraným na Zem. Rýchlosť tohto katapultovania koronálnej hmoty sa odhaduje na približne 1100 km/s a jej príchod na Zem sa odhaduje neskôr dnes (28. júla 2021). Keď príde plazmový oblak, existuje šanca na malé geomagnetické búrky. Zostaňte naladení!
 

 

 

Smerom k Merkúru...

 
FARSIDE CME: Dnes 27. júla niečo explodovalo na odvrátenej strane slnka a poháňalo veľkolepú CME cez severozápadnú končatinu slnka. SOLÁRNE VETRNÉ RYSY CME zasiahla Merkúr. SOHO LASCO C3 spozoroval odvrátenú stranu CME, keď smerovala k najvnútornejšej planéte. Tomuto CME bude chýbať Zem. Zostaňte naladení!
 

 

 

 

Na štyroch miestach...

 
Na viditeľnom disku sa momentálne nachádzajú štyri oblasti slnečných škvŕn. Po erupcii okolo regiónu 2848 bol pozorovaný rádiový rozmach typu II (263 km / s). Okolo 25/0445 UTC bol na dostupných snímkach pozorovaný pomaly sa pohybujúci CME (Coronal Mass Ejection). Analýza prognostika určila, že CME je možnou úderovou ranou, ktorá dorazí neskoro 29. - 30. deň. PROGNÓZA VESMÍRNEHO POČASIA Dnes je magnetické pole Zeme tiché. Takto by to malo zostať do 28. júla, keď dorazí úzky prúd slnečného vetra. Plynný materiál prúdi z vlnitej diery v slnečnej atmosfére. Očakáva sa, že príchod toku spôsobí malé (Kp = 4) geomagnetické nepokoje. Spoločná rotujúca aktívna oblasť (CIR) Nevyrovnané na aktívne úrovne sa očakávajú 28. júla kvôli príchodu CIR pred vysokorýchlostným prúdom Coronal Hole High Speed ​​Speed ​​(CH HSS). CIR sú prechodové zóny medzi pomaly a rýchlo sa pohybujúcim slnečným vetrom. Plazma slnečného vetra sa hromadí v týchto regiónoch a produkuje gradienty hustoty a rázové vlny, ktoré dobre pôsobia na vznik iskier. Zostaňte naladení!
 

 

Aj k Zemi...

 
Sunspot AR2849 dnes skôr vybuchol s dlhotrvajúcim slnečným erupciou triedy C. Slnečná erupcia vrcholila o 00:30 UTC a dosiahla maximálny röntgenový tok C4.3. Erupcia bola spojená s výbuchom rádia typu II. Zdá sa, že táto udalosť je spojená s CME okolo končatiny JV, ako je to vidieť na snímkach koronografu z kozmickej lode STEREO-A. Aj keď CME nebola namierená na Zem, mohla by 27. júla spôsobiť úder do magnetického poľa našej planéty. Zostaňte naladení!
 

 

V jednej rovine...

 
Saturn dosahuje opozíciu 2. augusta 2021, keď sú Saturn, Zem a Slnko v jednej priamke, pričom Zem je v strede. Saturn, šiesta planéta smerom od Slnka, je najvzdialenejší svet, ktorý je ľahko viditeľný voľným okom. Keď je oproti Slnku, Saturn je viditeľný celú noc a v najlepšom prípade. Opozícia poskytuje najlepší a najbližší výhľad na Saturn a niekoľko jeho najjasnejších mesiacov. Aby ste videli super podrobnosti, budete potrebovať ďalekohľad. Najlepšie výhľady na august budú tesne po polnoci. Skvelé sledovanie Saturnu však potrvá ešte niekoľko mesiacov. Zostaňte naladení!
 

 

Sedem...

 
Geomagnetické búrkové hodinky. Vlákno magnetizmu v blízkosti slnečnej škvrny AR2846 vybuchlo 20. júla, čo vyvolalo slnečnú erupciu triedy B a vrhlo oblak plazmy do vesmíru. Nové modelovanie uskutočnené organizáciou NOAA naznačuje, že hrana mraku zasiahne magnetické pole Zeme 23. alebo 24. júla a vyvolá geomagnetické búrky triedy G1. Na viditeľnom disku je sedem skupín slnečných škvŕn. Zostaňte naladení!
 

 

 

Jeden nikdy nevie...

 
Včera explodovalo vlákno magnetizmu blízko slnečnej škvrny AR2846, ktoré vyvolalo slnečnú erupciu triedy B a vrhlo oblak plazmy do vesmíru. Za normálnych okolností by umiestnenie miesta výbuchu vylúčilo dopad na Zem. Trosky z výbuchu však vystrekli bokom. Analytici NOAA vyhodnocujú možnosť úderu neskôr tento týždeň. Zostaňte naladení!
 
 
 

Trio...

V sobotu večer si urobte prestávku, vyjdite von a pozerajte sa hore na Spln. Spln v júli sa nazýva Hromový mesiac kvôli frekvencii búrok počas tohto horúceho a suchého mesiaca. Mesiac sa otočí presne v nočné hodiny 24. júla o 2:37 UTC. Pre časové pásma USA to znamená 23. júla o 22:37 EDT, 21:37 CDT, 20:37 MDT a 19:37 hod. PDT. Podľa NASA sa bude Mesiac zhruba v tomto čase objavovať okolo 3 dní, od štvrtkovej noci do nedele rána. . Saturn, Jupiter a Mesiac v splne Vyberte najjasnejšie svetlá v okolí jasného Mesiaca. V noci z 23. na 26. júla môžete sledovať, ako Mesiac obieha okolo našej slnečnej sústavy najväčšie planéty, Jupiter a Saturn. Použite Mesiac na nájdenie 2 najväčších planét v našej slnečnej sústave. Jupiter a Saturn sú ľahko viditeľné iba okom. Nenechajte si tento týždeň ujsť Saturn, Jupiter a Mesiac v splne. Choďte von a užite si predstavenie. Jasné nebo! Zostaňte naladení!
 
 

 

Nabudúce...

 
Juhovýchodná časť slnka vrie s aktivitou. V neskorých hodinách 19. júla satelity obiehajúce okolo Zeme detekovali niekoľko dlhotrvajúcich slnečných erupcií, keď sa do očí dostali žiariace masy plazmy a magnetické oblúky. Erupcie 19. júla tiež uvrhli CME do vesmíru: film. Búrkový mrak nezasiahne Zem. Budúce CME však môžu byť, pretože sa podkladové miesto výbuchu neskôr tento týždeň otočí našim smerom. Zostaňte naladení!
 

 

Naraz...BDEJME!

 
Koncom júla každý rok Zem prechádza troskami, ktoré zanechali dve kométy. Tento rok vrcholia oba meteorické roje v rovnakú noc. Nebeská dopravná zápcha môže byť v kohútiku v dňoch 28. - 29. júla, pretože dva meteorické roje spájajú sily a vytvárajú žiarivú oblohu. Meteorický roj Delta Aquarids a Alpha Capricornids sa pustili do oslnivého displeja. Sprchy budú spolu produkovať kdekoľvek medzi 30 a 40 padajúcimi hviezdami za hodinu pod jasnou tmavou oblohou. Meteorologické meteory Delta Aquariid opúšťajú vytrvalé vlaky - trate žiariaceho ionizovaného plynu, ktoré trvajú sekundu alebo dve po prechode meteoru. Meteory horia v horných vrstvách atmosféry asi 100 kilometrov nad zemským povrchom. Najlepšie hodiny pozerania sú po polnoci a pred svitaním pre všetky časové pásma po celom svete. Nájdite otvorenú oblohu ďaleko od umelých svetiel a nerobte si veľa starosti so sálavými bodmi. Meteory sa objavia na všetkých častiach oblohy. Meteorický roj Delta Aquariid je oficiálne každý rok zhruba od 12. júla do 23. augusta. Uprednostňuje južnú pologuľu, aj keď je stále viditeľná zo stredných severných šírok. Alpha Capricornids sú aktívne od 3. júla do 15. augusta s maximom „plošiny“ zameraným na 29. júla. Pozoruhodný na tejto sprche je počet jasných ohnivých gúľ vyprodukovaných počas jej obdobia činnosti. Túto sprchu vidno rovnako dobre na oboch stranách rovníka. Na prezeranie meteorického roja nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie ani zručnosti. Zostaňte naladení!
 

 

 

Raz to príde...

 
Zatiaľ čo Zem čelí slnečnej aktivite, zostáva na nízkych úrovniach. Skutočná činnosť sa odohráva na odvrátenej strane Slnka s množstvom rozsiahlych výronov koronálnej hmoty pozorovaných na snímkach koronografu. Od 13. júla kozmické lode NASA a ESA pozorovali niekoľko CME, ktoré sa vlnia od odvrátenej strany slnka. Najnovšie prišli dnes, 17. júla, keď sa spoza východnej končatiny slnka vynorila CME. Zdroj je pravdepodobne v rovnakom regióne ako väčšina ostatných z predchádzajúcich dní. Zdrojová oblasť sa začne na kozmickú loď STEREO Ahead pozerať v priebehu nasledujúcich 24 hodín a budúci týždeň sa zmení na zemskú. Zostaňte naladení!
 

 

 

Slnko sa pripravuje...

 
Po druhýkrát za dva dni sa 15. júla od odvrátenej strany slnka odfúklo ful halo CME. Nebola taká silná ako prvá CME (popísaná nižšie), ale signalizuje pokračujúcu aktivitu zo skrytej skupiny slnečných škvŕn. Aktívna oblasť by sa mohla otočiť tvárou k Zemi v priebehu budúceho týždňa. Dostupné snímky koronografu z prístroja STEREO-A COR 2 obsahujú počas udalosti medzeru. Napriek suboptimálnemu zobrazeniu sa nezdá, že by existovala jasná indikácia zložky CME pozdĺž čiary Slnko-Zem. Zostaňte naladení!
 

 

 

Rana ako z kanóna...

 
13. júla došlo na odvrátenej strane slnka k výbuchu tak silnému, že sme to tu na Zemi cítili. Trosky sa objavili v kruhovom oblaku známom ako „halo CME“. Keď predpovedatelia vesmírneho počasia prvýkrát videli tento výbuch, nastal okamih vzrušenia. Zdalo sa, že smeruje priamo k Zemi. Údaje z kozmickej lode STEREO-A NASA však naznačovali niečo iné. CME v skutočnosti smerovala priamo preč od nás - odvrátená udalosť. Aj keď k výbuchu došlo na odvrátenej strane slnka, stále obklopovalo Zem časticami vysokej energie. Detektor energetických a relativistických jadier a elektrónov (ERNE) na palube SOHO zaznamenal nárast tvrdého žiarenia krátko po objavení sa CME. Podľa vedcov mohlo uvoľnenie CME spôsobiť globálnu rázovú vlnu na odvrátenej strane slnka. Častice rozlievajúce sa cez okraj sa mohli špirálovať smerom k našej planéte. Zdrojom výbuchu mohla byť rovnaká slnečná škvrna (AR2838), ktorá 3. júla vyprodukovala prvý X-výboj slnečného cyklu 25. Táto slnečná škvrna momentálne prechádza na krajnú stranu Slnka približne tam, odkiaľ CME pochádzala. V priebehu budúceho týždňa sa očakáva návrat modelu AR2838 - a potom možno začne skutočná zábava. Ďakujem za sledovanie!
 

 

2X...

 
Dnes pozorovala dvojica C-svetlíc (C6.0 a C7.0) okolo AR 2840, ktorá sa teraz nachádza za západnou končatinou. Je možné, že mohli byť o niečo väčšie, ako sa v skutočnosti zistilo, pretože oblasť už nie je priamo v pohľade na Zem smerujúcu k satelitu GOES-16. Rádiové emisie typu II s rýchlosťou 625 km / s boli spojené s erupciou C6 o 07:56 UTC, čo spôsobilo výpadok rádia nad Čínou, Áziou, Blízkym východom a severovýchodnou Afrikou. Druhá rádiová emisia typu II s rýchlosťou 745 km / s bola spojená s erupciou C7 o 10:51 UTC, čo spôsobilo výpadok rádia v celej Európe, Afrike, na Strednom východe a v juhozápadnej Ázii. Akákoľvek možná CME bude smerovaná preč od Zeme. Zostaňte naladení!
 

 

K Zemi...

 
K Zemi sa blíži vysokorýchlostný prúd slnečného vetra. Odhadovaný čas príchodu 11. - 12. júla. Prichádzajúci prúd slnečného vetra sa vylieva z otvoru v slnečnej atmosfére - z „korunnej diery“. Po príchode slnečného vetra sú možné menšie geomagnetické búrky a polárne žiary. Koronálne otvory sú miesta v horných vrstvách atmosféry Slnka, kde sa magnetické pole odlupuje a umožňuje únik slnečného vetra. Všetky prúdy slnečného vetra prenášajú časť slnečného magnetického poľa do vesmíru. Zdá sa, že prúd smerujúci na Zem je naplnený magnetickými poľami so „negatívnou polaritou“. Takéto polia sa môžu ľahko spojiť s magnetickým poľom Zeme a otvoriť trhlinu v obrane našej planéty proti slnečnému vetru. Vo výsledku by tento prúd slnečného vetra mohol byť efektívny pri iskre polárnej žiary. Zostaňte naladení!
 

 

 

Venuša, Mars a Mesiac

 
Deň pred tým, keď si budeme pripomínať 104 rokov od prijatia Tretieho fatimského proroctvá Luciou od Matky Božej, ktorá sa zjavila trom deťom 6X v rozmedzí od 13. mája 1917 - 13. októbra 1917, teda vždy 13 každého mesiaca, a to tretie bolo prijaté teda 13. júla 1917, ktoré bolo prijaté za prítomnosti médií a množstva ľudí, ktorý sa toho zúčastnili...
 
13.7.1917 = 1+3+7+1+9+1+7= 29 - 2+9= 11 a 11 je kráľovské číslo, ktoré sa nesčítava...
 
Venuša (magnitúda -3,9) sa chystá získať spoločnosť. 11. až 12. júla polmesiac bude kĺzať po Venuši a vytvorí tak nápadné západné tablo. Pohľad na západ po západe slnka ZMLUVA VENUS / MARS - 12. JÚLA 2021 Dlhšia expozícia po zotmení odhalí slabý Mars (veľkosť +1,8) iba pol stupňa od Venuše. Je to skvelý spôsob, ako ukončiť deň.

 

https://www.youtube.com/watch?v=CVwpg0mXtfY

 

BDEJME!!!

 
Slnko neustále chrlí slnečné erupcie. Ale viete, čo to bežne nerobí? Vypľujte superflares. Udalosti viac ako tisíckrát silnejšie ako bežné slnečné erupcie. Pokiaľ je nám známe, Slnko nikdy neprepálilo. Podľa štúdie však nikdy nehovor nikdy. Štúdia naznačuje, že Slnko je schopné vystreliť neuveriteľne silnú superflare, ktorá by mohla spôsobiť katastrofu v spoločnosti závislej od technológie Zeme. Rovnaké základné procesy riadia „normálne“ vzplanutia vysokoenergetického žiarenia emitovaného Slnkom a superzáblesky vypaľované ďalekými hviezdami, ktoré môžu byť tisíckrát silnejšie, zistili vedci. Tento výsledok podporuje hypotézu, že Slnko je schopné vyprodukovať potenciálne ničivú supervetlicu, ktorú tvrdia vedci. Ďakujem za sledovanie!
 

 

 

Nový úder...

 
Nová slnečná škvrna sa objavila v skorých ranných hodinách 3. júla a okamžite explodovala. Nová slnečná škvrna AR2838 vybuchla dnes o 07:14 UT a vyprodukovala silnú slnečnú erupciu triedy M2.7. SDO NASA zachytila výbuch z miesta výbuchu na severozápadnej končatine slnka. Ako budú k dispozícii ďalšie snímky, čoskoro budeme vedieť, či je s touto udalosťou spojená nejaká CME. Avšak vzhľadom na jeho polohu na SZ končatine, CME by mohla dať Zemi letmý úder. Zatemnenie rádia R1 Pulz extrémneho UV žiarenia zo svetlice ionizoval horné vrstvy zemskej atmosféry na dne našej planéty. To spôsobilo výpadok rádiového prenosu pri frekvenciách pod 10 MHz. Účinok bol obzvlášť silný nad JV Ázia / Čína / India / Stredný východ. Zostaňte naladení!
 
 
 

 

 

Slnko opäť v akcii...

 
Keď začal týždeň, slnečná škvrna AR2835 bola veľká. Teraz je to naozaj veľké. Veľkosť aktívneho regiónu sa za posledných 24 hodín takmer zdvojnásobila. Ako slnečná škvrna rástla, jej magnetická štruktúra sa stala zložitejšou. Keď sa magnetické polia s opačnou polaritou narazia, môžu explodovať. Tento proces je známy ako magnetické opätovné pripojenie a je zodpovedný za slnečné erupcie. Sunspot AR2835 má magnetické pole „delta-triedy“, ktoré ukrýva energiu pre silné slnečné erupcie triedy M. Akékoľvek svetlice dnes budú geoefektívne, pretože slnečná škvrna smeruje priamo k Zemi. AR2835 je dosť veľký na to, aby ho amatérski astronómovia so slušným vybavením mohli spozorovať zo svojich záhrad, ak to počasie dovolí. Varovanie: Nikdy sa nedívajte na slnko ďalekohľadom alebo voľným okom. Na bezpečné sledovanie slnka sú potrebné špeciálne filtre, aby sa zabránilo vážnemu poškodeniu očí. Zostaňte naladení!
 

 

Dve slnečné salvy k Zemi...

 
Slnko vystrelilo dva výrony koronálnej hmoty - slnečná aktualizácia 28. júna 2021.
 

 

https://www.youtube.com/watch?v=smOf0H_tIsI

 
 

Škvrny...

 
Nová slnečná škvrna AR2835 praská s malými slnečnými erupciami triedy B. Pred dvoma dňami slnečná škvrna AR2835 neexistovala. Teraz je to veľkosť dvojitých planét širokých ako Zem. Observatórium NASA Solar Dynamics ukazuje vznik slnečných škvŕn v akcii. Liftoff vlákna Dlhé tmavé slnečné vlákno, ktoré bolo viditeľné už mnoho dní, sa nakoniec odlepilo a odtrhlo sa do vesmíru (25. júna 2021). Vlákna sú podlhovasté oblaky plazmy uviazané nad povrchom Slnka silnými magnetickými silami. Vlákna sú notoricky nestabilné. Pri pohľade v extrémnom ultrafialovom svetle vyzerajú tmavšie, pretože sú o niečo chladnejšie ako podkladový materiál. Koronálna diera Slnečný vietor prúdiaci zo severnej korunnej diery by sa 30. júna mohol pásť v magnetickom poli Zeme. Zostaňte naladení!
 

 

Mesiac ako jahoda...:O)

 
Vychutnajte si to, ak počasie bude nám/vám priať...

Júnový spln dnes večer osvetlí oblohu a predstavuje posledný supermesiac v roku. Super jahodový mesiac bude na vrchole osvetlenia 24. júna o 18:39 UTC (14:40 SELČ). Zostaňte naladení!

 
 

https://www.youtube.com/watch?v=x_MNYoL-ags

 

Rána ako z dela...

 
Niečo explodovalo za severovýchodnou končatinou Slnka. Observatórium slnečnej dynamiky NASA zaznamenalo výbuch (23. júna o 07:07 UT), ktorý vyslal temnú nárazovú vlnu cez hornú atmosféru Slnka. Výbuch zaregistroval na röntgenových slnečných šupinách mierky relatívne mierny C3,4, ale bol pravdepodobne silnejší. Okraj slnka čiastočne zatienil svetlicu a znížil tak žiarenie schopné dosiahnuť satelity obiehajúce okolo Zeme. Solárne a heliosférické observatórium tiež detekovalo CME vychádzajúcu z výbuchu miesta. Zdroj svetlice nezostane dlho za slnečným údom. Slnečná rotácia ho otočí k nám za nie viac ako ~ 24 hodín. Zostaňte naladení!
 

 

Čo to sem letí, žeby Palina?

 
Na okraji našej slnečnej sústavy sa hemžia tajomné objekty - a teraz jeden z nich smeruje k nám. Astronómovia objavili malú planétu, ktorá sa bude najbližšie blížiť k Slnku na svojej 600 000-ročnej obežnej dráhe. Predmetný objekt má názov 2014 UN271 a bol len nedávno identifikovaný v dátach z prieskumu temnej energie zaznamenaných medzi rokmi 2014 a 2018. Odhady veľkosti ho umiestňujú kdekoľvek medzi 100 až 370 km (62 a 230 míľ) širokým. Ak je to kométa, je dosť veľká, zvlášť pre kométu pochádzajúcu z vonkajšej slnečnej sústavy. Zostaňte naladení!
 

 

 

Smerom k Zemi...

 
Koronálne stlmenie bolo pozorované 14. júna na snímkach AIA 193 v juhovýchodnom kvadrante slnečného disku. Analýza snímok koronografu ukázala, že ejecta sa pohyboval pomaly a nebol namierený na Zem. Výrony koronálnej hmoty (CME) sú často sprevádzané koronálnym stmievaním evidentným pri extrémnych ultrafialových (EUV) a mäkkých röntgenových pozorovaniach. Miesta stmievania sa niekedy považujú za mapovanie stôp výbuchu lana toku. Keď sa emitujúci materiál rozpína v koróne, vedie znížená hustota plazmy k zníženiu emisií pozorovaných pri spektrálnom meraní a meraní ožiarenia. Preto podpisy stmievania môžu odrážať vlastnosti CME v počiatočnej fáze jeho erupcie. Zostaňte naladení!
 

 

 

Blíži sa to...

 
Na slnku sa môže stať niečo veľké. „Hovoríme tomu Termination Event,“ hovorí Scott McIntosh, solárny fyzik z Národného centra pre výskum atmosféry (NCAR), „a je veľmi, veľmi blízko.“ Ak ste nikdy nepočuli o udalosti ukončenia, nie ste sami. Mnoho vedcov o tom tiež nikdy nepočulo. Ide o relatívne nový nápad v oblasti solárnej fyziky, ktorý presadzoval McIntosh a kolega Bob Leamon z Marylandskej univerzity v okrese Baltimore. Podľa týchto dvoch vedcov sa po povrchu slnka šíria obrovské pásy magnetizmu. Keď sa opačne nabité pásma zrazia na rovníku, zničia sa (alebo „skončia“). Neexistuje žiadny výbuch; toto je magnetizmus, nie anti-hmota. Napriek tomu je udalosť ukončenia veľkým problémom. Môže naštartovať ďalší solárny cyklus na vyšší prevodový stupeň. Zostaňte naladení!
 
 

https://www.youtube.com/watch?v=8V4iwbvHp0Y

 

A bude sa to stunovať...

 
MASÍVNY CME: Staré slnečné škvrny AR2826 a AR2824 budú tento víkend späť a stále sú aktívne. 10. júna explodoval magnetický baldachýn slnečných škvŕn (AR2824), ktorý vrhal jasný vesmírny výron koronálnej hmoty (CME) do vesmíru. Solárna kozmická loď NASA STEREO zachytila ​​oblak, keď sa rútil preč od slnka. Tomuto CME bude pravdepodobne chýbať Zem. Epicentrum explózie bolo príliš ďaleko od čiary Slnko-Zem na priamy zásah. Ďalšie CME môžu byť v nedohľadne. Koncom mája táto slnečná škvrna vyprodukovala na Zemi sériu silných svetiel triedy M a krátkovlnné rádiové výpadky energie. Geoefektívna aktivita sa zastavila, až keď sa slnečná škvrna skryla na odvrátenej strane slnka. Tento víkend sa vráti a bude sa obracať k Zemi, aby mohla uskutočniť nové kolo slnečnej aktivity. Poznámka: Podľa dlhoročnej tradície slnečné škvrny, ktoré cestujú okolo zadku slnka a znovu sa objavujú prečíslované. AR2824 preto bude mať nové označenie, keď sa objaví tento víkend. Na dostupných snímkach koronografu bolo pozorovaných niekoľko CME. Všetky boli spojené s udalosťami buď na končatine, alebo na odvrátenej strane Slnka a neočakáva sa, že budú mať nejaký komponent namierený na Zem. Zostaňte naladení!
 
 
 

 

 

Varovanie?

 
Odletová slnečná škvrna AR2831 vybuchla dnes (9. júna) a vrhla do vesmíru obrovský oblak plazmy. Obrysový oblak na obrázku vyššie je dlhý takmer 400 000 km - približne rovnako ako vzdialenosť od Zeme po Mesiac. Prerezával slnečnú atmosféru rýchlejšie ako 2 800 km / s (6,2 milióna mph) a pravdepodobne produkoval CME. (Potvrdenie čaká na príchod koronografických snímok zo SOHO). Pretože je slnečná škvrna umiestnená blízko extrémnej západnej končatiny slnka, bude tejto erupcii chýbať Zem. Zostaňte naladení!
 

 

Slnko opäť v akcii...

 
5. júna bolo na snímkach SDO / AIA 193 pozorované zatemnenie EUV so začiatkom o 19:12 UTC juhovýchodne od regiónu 2829. Na snímkach SOHO / LASCO C2 bola pozorovaná súvisiaca úzka CME mimo východnú končatinu. Počiatočná analýza naznačuje, že CME je nasmerovaná z línie Slnko-Zem. Farside Sunspots Kozmická loď NASA STEREO-A tu monitoruje jasný UV hotspot na odvrátenej strane slnka. Môže to byť významná skupina slnečných škvŕn. Ak je to tak, o pár dní uvidíme jeho tmavé jadrá rotovať nad juhovýchodnou končatinou slnka. Zostaňte naladení!

 

 

 

Rastie...

 
Z neznámych dôvodov rastie pevné jadro Zeme na jednej strane rýchlejšie ako na druhej strane a odvtedy, čo pred viac ako pol miliardou rokov začalo mrznúť z roztaveného železa, vyplýva z novej štúdie seizmológov z r. Kalifornská univerzita v Berkeley. Rýchlejší rast v indonézskom Banda Sea nezanechal jadro vychýlené. Gravitácia rovnomerne rozdeľuje nový rast - kryštály železa, ktoré sa tvoria pri ochladzovaní roztaveného železa -, aby sa udržalo sférické vnútorné jadro, ktoré rastie v okruhu v priemere o 1 milimeter ročne. Zvýšený rast na jednej strane ale naznačuje, že niečo vo vonkajšom jadre alebo plášti Zeme pod Indonéziou odvádza teplo z vnútorného jadra rýchlejšie ako na opačnej strane pod Brazíliou. Rýchlejšie ochladenie na jednej strane by urýchlilo kryštalizáciu železa a rast vnútorného jadra na tejto strane. To má dôsledky pre magnetické pole Zeme a jeho históriu, pretože konvekcia vo vonkajšom jadre poháňaná uvoľňovaním tepla z vnútorného jadra je to, čo dnes poháňa dynamo, ktoré generuje magnetické pole, ktoré nás chráni pred nebezpečnými časticami zo slnka.
 

 

 

10. júna 2021...však uvidíme...BDEJME!

 
10. júna Mesiac prejde priamo pred Slnko a vytvorí zatmenie Slnka „Kruh ohňa“. Pri najväčšom zatmení bude pokrytých 94% povrchu Slnka. V blízkosti osi zatmenia zažijú pozorovatelia niečo zvláštne. Ohnivý kruh. Keď Mesiac pretína slnečný stred, kruhový pás alebo prstenec slnečného žiarenia úplne obklopí tmavý mesačný disk. Vizuálne má Slnko v strede veľkú čiernu dieru. Prstencová fáza tohto zatmenia Slnka je viditeľná z častí Ruska, Grónska a severnej Kanady. Ak to počasie dovolí, v severnej Ázii, Európe, Spojených štátoch a západnej a severnej časti Ázie dôjde k čiastočnému zatmeniu. V Spojených štátoch bude čiastočné zatmenie viditeľné zo severného stredozápadu a pozdĺž východného pobrežia (okrem Floridy). Ďalšie prstencové zatmenie Slnka nastane 14. októbra 2023. Bude to celé americké prstencové zatmenie Slnka, ktoré bude v Oregone, Nevade, Utahu a Colorade a v Novom Mexiku svedkom 95% zatmenia Slnka. Upozornenie: Krúžok slnečného žiarenia počas prstencovitosti je oslepujúco jasný. Aj keď bude väčšina slnečného disku zakrytá, musíte stále používať solárny filter alebo nejaký typ projekčnej techniky. Zostaňte naladení!
 
 

 

 

Stalo sa...

 
Menšie geomagnetické búrky triedy G1 sú možné 1. júna, keď sa očakáva, že CME obloží magnetické pole Zeme. Búrkový mrak bol vrhnutý do vesmíru 28. mája odletom zo slnečnej škvrny AR2824. Toto je jeden z najjasnejších a najrýchlejších CME nového slnečného cyklu 25. Ak by smeroval priamo k Zemi, predpoveď by mohla byť iná, vyžadujúca veľké namiesto menších geomagnetických búrok. Keď však 28. mája vybuchla, slnečná škvrna AR2824 bola takmer z údernej zóny Zeme. Pravdepodobne sa k nám dostane iba zadná periféria plazmového mraku. To znamená, že aj letmé údery od CME môžu priniesť dobrú svetelnú šou. Pozorovatelia oblohy s vysokou zemepisnou šírkou by mali byť pred polárnymi žiariami v strehu 1. júna. Zostaňte naladení!
 

 

Na Turíce...

 
V piatok večer (UTC) bola okolo AR 2824 smerom na severozápadnú končatinu pozorovaná dlhodobá erupcia (LDE) merajúca C9,4. STEREO Ahead ukazuje pôsobivo vyzerajúcu CME opúšťajúcu Slnko po dlhej erupcii okolo AR 2824. Aj keď už viac nesmerovala priamo k Zemi, časť tohto plazmového mraku mohla byť nasmerovaná našou cestou. V súčasnosti prebieha malá radiačná búrka (S1), prvá pre solárny cyklus 25. NOAA hlási rádiové emisie typu II z plazmovej vlny prechádzajúcej slnečnou atmosférou rýchlejšie ako 2 000 km / s. Ak je táto rýchlosť správna, táto CME je rýchla. https://www.swpc.noaa.gov/ https://www.solarham.net/ https://spaceweather.com/ Zostaňte naladení
 

 

V čase Turíc...BDEJME ako ešte nikdy!

 
Slnko, Zem a Mesiac sa na oblohe dokonale zoradia, aby oslnili pozorovateľov oblohy. Pozorovatelia hviezd budú v máji čakať tri mesačné udalosti, medzi ktoré patrí aj vzácne „Zatmenie mesiaca Super Flower Blood Moon“, ktoré sa má konať 26. mája 2021. Mesiac úplného kvetu Pokiaľ pôjde o ročné obdobia, ako druhý spln jari, domorodé americké kmene na severovýchode USA to nazývali Kvetný mesiac, pretože kvetov je v tomto ročnom období dostatok vo väčšine týchto oblastí. Supermesiac Spln tohto mesiaca je tiež Supermesiac. Supermesiac nastáva, keď je Mesiac v splne v najbližšom bode svojej dráhy k Zemi, ktorý sa tiež nazýva perigeum. Vďaka tomu vyzerá Mesiac mimoriadne zblízka a mimoriadne jasne. Krvavý mesiac Je to tiež Krvavý mesiac. Je to iba červenkastá farba, ktorú bude Mesiac objavovať počas úplného zatmenia Mesiaca. Mesiac skutočne nebude čierny ani nezmizne z oblohy, namiesto toho sa bude javiť ako „červenkastá medená farba“. Aj keď je Mesiac v tieni Zeme, niektoré slnečné lúče k Mesiacu stále prichádzajú. Slnečné svetlo prechádza zemskou atmosférou, čo spôsobuje, že naša atmosféra odfiltruje väčšinu modrého svetla. Niektoré slnečné žiarenie zasahuje zemskú atmosféru, ktorá obklopuje Mesiac a dodáva mu sýtu farbu. Spoločne vytvárajú 'Super Flower Eclipse Moon Moon. "" Úplné zatmenie Mesiaca bude viditeľné pri západe Mesiaca na západe kontinentu USA a Kanade, v celom Mexiku, vo väčšine Strednej Ameriky a Ekvádore, v západnom Peru a v južnom Čile a Argentíne. Pozdĺž ázijského tichomorského okraja bude úplné zatmenie viditeľné tesne po východe mesiaca. Čiastočné zatmenie, ktoré sa deje pri pohybe Mesiaca do a z tieňa Zeme, bude viditeľné z východu USA a Kanady tesne pred západom Mesiaca a z Indie, Nepálu, západnej Číny, Mongolska a východu Rusko tesne po východe Mesiaca večer. Pozorovatelia na východe Austrálie, Nového Zélandu a tichomorských ostrovov vrátane Havaja uvidia úplné aj čiastočné zatmenie. Zostaňte naladení!
 
 

 

 

Turíce sa blížia...BDEJME!

 
Včera, 22. mája, slnečná škvrna AR2824 rozpútala príval slnečných erupcií na rozdiel od všetkého, čo sme videli roky. Observatórium NASA Solar Dynamics zaznamenalo 9 svetlic triedy C a 2 svetlice triedy M za iba 24 hodín. Výbuchy rýchlej paľby vrhli do vesmíru niekoľko prekrývajúcich sa CME. V snímkach koronografu LASCO C2 a STEREO-A COR2 bolo pozorovaných viac podpisov CME spojených s aktivitou vzplanutia. Zahŕňajú tri slabé CME a väčšiu CME s čiastočným svetlom. Prvotná analýza a následný výstup modelu naznačujú potenciálny vplyv Zeme začiatkom až polovice 26. mája. Zostaňte naladení!
 

 

 

Opäť smerom k Zemi...

 
Pozemské slnečné erupcie: Po impulzívnom erupcii triedy C4.8 v neskorých hodinách 21. mája (1928 UT) nasledovala ešte silnejšia erupcia C6.1 22. mája (0256 UT). AR2824 teraz bliká na Zemi pulzmi ultrafialového žiarenia. Vlny ionizácie vlniace sa hornou atmosférou Zeme spôsobili krátkovlnné rádiové výpadky prúdu nad Severnou Amerikou 21. mája a juhovýchodnou Áziou 22. mája. Rádio operátori, letci a námorníci v šunke si mohli všimnúť neobvyklé šírenie pri frekvenciách pod ~ 20 MHz. Zatiaľ nevieme, či tieto výbuchy spôsobili výrony koronálnej hmoty. Zostaňte naladení na aktualizácie, pretože dáta koronografu zo SOHO dorazia v nadchádzajúcich hodinách.
 

 

 

Tak si opäť kýchlo...

 
Koronálne stmievanie bolo pozorované na snímkach SDO AIA / 193 blízko Oblasti 2822 13. mája približne o 16:00 UTC. Táto udalosť sa zhodovala so slnečným erupciou triedy B1 a na základe snímok STEREO A COR 2 sa zdá, že má zložku zameranú na Zem. Sunspot AR2822 je teraz namierený priamo na Zem. Má magnetické pole „beta-delta“, ktoré v sebe ukrýva energiu pre slnečné erupcie triedy M. FARSIDE SUNSPOT Slnko sa chystá pridať ďalšie miesto. Kozmická loď NASA STEREO-A monitoruje ultrafialový hotspot na odvrátenej strane slnka - pravdepodobne slnečnú škvrnu. Ak je to tak, tento víkend budú tmavé jadrá rotovať do výhľadu nad juhovýchodnou končatinou slnka. Zistená silná priechodná búrka / CME Koronálna masová ejekcia (CME) zasiahla magnetické pole Zeme v skorých ranných hodinách 12. mája, čo vyvolalo najsilnejšiu geomagnetickú búrku mladého slnečného cyklu 25. Porucha triedy G3 trvala celých 6 hodín. Iba jednej veci sa pozorovatelia oblohy v Európe a mnohých štátoch USA bránili vidieť polárne žiary. Vyšlo slnko. Denné svetlo zahladilo inak nezabudnuteľný displej. Zostaňte naladení!
 
 

 

Rovno do Slnka...

 
Solárne a heliosférické observatórium (SOHO) dnes (10. mája) sledovalo, ako sa kométa stretáva so svojím zánikom, keď sa potápala priamo na slnko. Táto kométa je s najväčšou pravdepodobnosťou Kreutzov sungrazer. Kreutzoví sungrazéri sú zaujímavou skupinou komét, pretože pre ne neexistuje žiadna oficiálna definícia. Boli pozorované stovky rokov a študoval ich v 80. a 90. rokoch 18. storočia Heinrich Kreutz. Tieto kométy sa považujú za fragmenty pochádzajúce z obrovskej starodávnej kométy. Zostaňte naladení!
 
 
*****
 

 

 
Asi nádcha...
 
9. mája v slnečnom južnom polostrove vybuchlo magnetické vlákno. STEREO Ahead ukazuje výron koronálnej hmoty (CME) opúšťajúci Slnko a pravdepodobne by mohol mať zložku nasmerovanú na Zem. Ak je to tak, pravdepodobne sa na našu planétu dostane 12. mája a mohla by vyvolať geomagnetické búrky triedy G1. Aktivita na Sunspote AR2822 Región 2822 pokračoval v produkcii röntgenových lúčov triedy C, z ktorých najväčšia bola slnečná erupcia C4.0 a CME zaznamenaná na snímkach STEREO A COR2 so začiatkom o 15:38 UTC (9. mája). Zdá sa, že CME, ktorá je výsledkom dlhodobého vzplanutia C, smeruje väčšinou na východ a preč od Zeme. Sungrazing Comet Racing Towards the Sun Snímky SOHO takmer v reálnom čase ukazujú novoobjavenú kométu na kolíznom kurze s našou hviezdou. Podľa astrofyzika NRL Karla Battamsa táto kométa neprežije, vyparí sa dlho predtým, ako sa priblíži k slnečnému povrchu. Sungrazery sú kométy, ktoré na svojich cestách vnútornou slnečnou sústavou prechádzajú veľmi blízko slnka. Zostaňte naladení!
 
 
 
 

K Zemi...

 
Skrútené magnetické polia nad slnečnou škvrnou AR2822 vybuchli 8. mája o 18:45 UT. Výbuch vyvolal pôsobivú slnečnú erupciu triedy C8.6. Aktívna slnečná škvrna sa v najbližších dňoch otočí smerom k Zemi. Budúce erupcie môžu byť geoefektívne. AR2822 predstavuje hrozbu pre silné slnečné erupcie triedy M. Zostaňte naladení!
 

 

 

Turíce sa blížia...

 
Okolo AR 2822 v severovýchodnom kvadrante bola práve zaznamenaná silná slnečná erupcia triedy M3.9. Táto udalosť bola spojená s rádiovými emisiami typu II a IV, čo je znakom toho, že potenciálna CME vystrelila do vesmíru. Tento región ešte priamo nečelí našej planéte, takže prípadná erupcia by nebola úplne nasmerovaná na Zem. Budúce erupcie by mohli byť zamerané na Zem, keď sa slnečná škvrna v najbližších dňoch otočí k nám. Snímky Coronagraph s povolením STEREO Ahead odhaľujú CME opúšťajúcu Slnko po slnečnej erupcii M3.9 okolo AR 2822. Ďalšie aktualizácie týkajúce sa možnej zložky smerujúcej k Zemi, akonáhle budú k dispozícii snímky koronografu obrátené k Zemi. VÝSTRAHA: Rádiové emisie typu II Čas začiatku: 2021 7. mája 1902 UTC Odhadovaná rýchlosť: 848 km / s Táto udalosť bola spojená s rádiovými emisiami typu II a IV. Pulz röntgenových lúčov a UV žiarenia ionizoval vrchol zemskej atmosféry a vytvoril mierny krátkovlnný rádiový výpadok prúdu nad Strednou Amerikou / USA / Kanadou. Zostaňte naladení!
 

 

A v ten istý deň...

 
 
 

A opäť Slnko v akcii...

 
29. apríla bola na snímke SOHO / Lasco C2 pozorovaná výron koronálnej hmoty (CME) z východnej končatiny. To bol výsledok erupcie vlákna severovýchodne od slnka. Je nepravdepodobné, že CME bude geoefektívny na základe jeho polohy, avšak po sprístupnení snímok sa bude robiť viac analýz. Sledujte artefakty a ďalšie zobrazovacie anomálie zachytené slnečnými snímkami NASA Čiastočný výpadok bol zistený v solárnych kozmických lodiach SOHO aj SDO. Výsledkom bolo niekoľko hodín chýbajúcich údajov z inštancií SOHO / LASCO C2 a C3 29. apríla. Zostaňte naladení!
 
 

 

Spŕška meteorov

 
Zem sa blíži k prúdu trosiek z Halleyovej kométy, zdroja každoročného meteorického roja Eta Aquarid. Ak majú prognózy pravdu, sprcha bude vrcholom v noci zo 4. na 6. mája až 40 meteormi za hodinu. Najlepšie sa na Eta Aquarids pozerá z južnej pologule, ale je na nich niečo zvláštneho bez ohľadu na to, kde žijete: „Každý meteoroid Eta Aquarid je kúskom Halleyovej kométy, ktorá robí ponor do smrti kamikadze. Halleyova kométa obieha okolo Slnka raz za 76 rokov. Aj keď je kométa v súčasnosti hlboko vo vonkajšej slnečnej sústave a na Zem sa vráti až v roku 2061, dvakrát ročne nás podrobí meteorickému roju, keď naša planéta prechádza okolo oblaku trosiek. V máji máme Eta akvaridy a v októbri orionidy. Jasné nebo!

 

 

A viac...

 
ZVÝŠENIE ČINNOSTI CME: Za posledných 24 hodín vyprodukovalo slnko najmenej dva výrony koronálnej hmoty. Sunspot AR2816 vyrobil slnečnú erupciu triedy C2 25. apríla o 01:35 UTC. S udalosťou bolo spojené stlmenie korónov a vlna EUV, ktorá vyústila do úzkej CME, pozorovanej na snímkach STEREO COR2. Snímky udalosti SOHO / LASCO C2 boli takmer neviditeľné. Pôvodný model WSA-ENLIL nevykazoval žiadny komponent zameraný na Zem. ** Efektné praskajúce vlákno s vesmírnym počasím nasmerovaným na Zem ** Veľké vlákno vybuchlo na juhovýchode slnka 25. apríla o 13:36 UTC a vyprodukovalo výron koronálnej hmoty (CME) a ​​slnečné energetické častice. Počiatočná analýza s obmedzeným počtom snímok koronografu a následný výstup modelu naznačujú možný vplyv Zeme začiatkom 30. apríla. Keď bude k dispozícii viac snímok, bude potrebná ďalšia analýza. Nová slnečná škvrna Celkový nárast rozlohy sa zaznamenal v regióne 2820. Nový škvrnitý výskyt bol pozorovaný len na juhozápad od regiónu 2820 a bol dnes očíslovaný skôr ako 2821. Erupcia vlákna 24. apríla 2021 24. apríla sa na povrchu slnka objavilo obrovské vlákno. Začalo to od povrchu s veľkosťou asi 15 - 30 Zeme alebo ~ 140 000 - 380 000 kilometrov. Neočakáva sa, že táto udalosť bude geoefektívna. Zostaňte naladení!
 
 

A teraz už viac...čo z toho bude?

V sobotu boli pridelené dva nové regióny. AR2819 sa nachádza v severozápadnom kvadrante a javí sa ako stabilný. Pre zaujímavosť, nová AR2820 sa sformovala tesne na juhozápad od AR2818 a postupne sa rozširuje. V závislosti na ďalšom vývoji by to mohlo čoskoro predstavovať hrozbu pre izolovanú C-Flare. Keď sa magnetické polia na slnku usporiadajú a znova zoradia, môžu sa na jeho povrchu objaviť tmavé škvrny známe ako slnečné škvrny. V priebehu 23. - 24. apríla 2021 vedci sledovali veľkú formu slnečnej škvrny za menej ako 24 hodín. Rozrástol sa na viac ako 3 priemery Zeme, ale je ťažké ho posúdiť v celom rozsahu, pretože miesto leží na guli, nie na plochom disku. AR2820 rýchlo rastie, ale zatiaľ neprodukuje silné slnečné erupcie. Slnečné škvrny sú tmavé škvrny na slnku, ktoré sú porovnateľne chladnejšie ako zvyšok hviezdy. Vznikajú v dôsledku interakcií s magnetickým poľom slnka. Intenzívne magnetické aktivity vedú k uvoľneniu veľkého množstva energie, ktorá vybuchne vo forme slnečných erupcií a búrok známych ako výrony koronálnej hmoty (CME). VAROVANIE GEOMAGNETICKEJ BÚRKY Predpovedatelia NOAA tvrdia, že geomagnetické búrky triedy G2 sú možné 25. apríla, keď sa predpokladá, že úder koronálnej hmoty (CME) zasiahne magnetické pole Zeme. CME vrhla naším smerom svetlica triedy C3.8 zo slnečnej škvrny AR2816 22. apríla. Ak dôjde k geomagnetickej búrke podľa predpovedí, polárne žiary by sa mohli ponoriť do amerických štátov severnej úrovne od Maine po Washington. Zostaňte naladení!

Len si kýchlo o trohu viac...

Čiastočné halo vylučovanie koronálnej hmoty (CME) bolo spojené s výbuchom C3 z oblasti 2816 pri 22/0435 UTC. Tento CME bol viackrát analyzovaný prediktormi SWPC a bol stanovený najlepší výsledok modelu WSA-Enlil. Toto riešenie naznačuje komponent zameraný na Zem a príchod skoro až do polovice dňa 25. apríla UTC. Predpoveď teraz vyžaduje pravdepodobné podmienky geomagnetických búrok s potenciálom dosiahnuť úroveň búrok G2 (mierna), preto boli na 25. apríla vydané hodinky pre geomagnetické búrky G2. Zatiaľ čo predpoveď dôvery v zložku zameranú na Zem je spravodlivá, spoľahlivosť načasovania a intenzity je nižšia. Pozorovatelia oblohy Aurora zo stredných a vysokých zemepisných šírok by mali byť v strehu, keď plazmový mrak preletí okolo Zeme

 

https://www.youtube.com/watch?v=VDSgwB9xusI

Slnko nie a nie sa upokojiť...

Sunspot AR2816 vyprodukoval ďalšiu slnečnú erupciu - tentokrát erupciu triedy C3.8 22. apríla (0435 UT). Udalosť bola spojená s typom II a IV rádiové emisie. Pulz röntgenových lúčov a UV žiarenia ionizoval vrchol zemskej atmosféry a spôsobil menšie krátkovlnné rádiové zatemnenie nad juhovýchodnou Áziou. Observatórium slnečnej dynamiky NASA zaznamenalo rázovú vlnu vlniacu sa z miesta výbuchu; To naznačuje, že CME mieri našou cestou. Sunspot AR2817 dnes, 22. apríla, vyprodukoval aj päť slnečných erupcií triedy C. Viacero pulzov röntgenových lúčov a UV žiarenia ionizovalo vrchol zemskej atmosféry a opäť produkovalo malé výpadky rádiových vĺn nad juhovýchodnou Áziou, Indickým oceánom a na Strednom východe. Sunspot AR2817 nečelí našej planéte a žiadne súvisiace CME s týmito udalosťami nebudú namierené na Zem. Zostaňte naladení!

Aj k Zemi

Sunspot AR2816 vybuchol v neskorých hodinách 19. apríla (2342 UT) a vytvoril silnú slnečnú erupciu triedy M1. Toto je jedna z najsilnejších erupcií mladého slnečného cyklu 25. Pulz röntgenových lúčov a ultrafialového žiarenia z erupcie ionizoval vrchol zemskej atmosféry, čo spôsobilo krátkovlnné rádiové zatemnenie nad Tichým oceánom. Námorníci a radisti v oblasti mohli spozorovať neobvyklé podmienky šírenia pri frekvenciách pod 10 MHz. Je pravdepodobné, že explózia spôsobila aj katapultáciu koronálnej hmoty (CME) smerom k Zemi. Ak je to tak, pravdepodobne by dorazilo 22. - 23. apríla. Porota je stále mimo. Na potvrdenie CME si musíme počkať na ďalšie údaje z koronografov SOHO. Zostaňte naladení!

Raz to predsa príde...

V sobotu spoza juhovýchodnej končatiny bola pozorovaná rozsiahla erupcia okolo potenciálne aktívneho regiónu. Udalosť sa merala ako dlhotrvajúca svetlica B9 a je spojená s výbojom koronálnej hmoty (CME), ktorý bude smerovaný od Zeme pri pohľade z kozmickej lode STEREO-A. Pretože sa táto udalosť odohrala z priameho pohľadu na kozmickú loď GOES-16, bola röntgenová sila pravdepodobne väčšia. Koronografy na palube slnečného a heliosférického observatória (SOHO) videli, ako trosky letia do vesmíru. Toto vyhodenie koronálnej hmoty (CME) nezasiahne Zem. Budúce CME by však mohli. Podkladové miesto výbuchu (pravdepodobne nestabilná slnečná škvrna) sa bude otáčať do zorného poľa ~ 48 hodín. Do polovice týždňa by mohla byť Zem v štrajkovej zóne. Observatórium slnečnej dynamiky NASA bolo udalosti zachytené aj v extrémnych ultrafialových vlnových dĺžkach. Zostaňte naladení!

Kométa ATLAS C/2020 R4

 
23. apríla prejde okolo Zeme asi 69 miliónov km kométa ATLAS (C / 2020 R4). Nebude to viditeľné voľným okom. S magnitúdou +9 by mala byť kométa viditeľná v 6-palcovom ďalekohľade z tmavej oblohy. Je guľatý, zelený a začína pučať zavalitý chvost. V tom čase sa budete musieť skoro zobudiť, aby ste to našli. Kométa ATLAS je na oblohe pred úsvitom kĺzania súhvezdiami Hercules a Corona Borealis. ATLAS prešiel perihélium 1. marca a v čase, keď 23. apríla preletel najbližšie k Zemi, by mohol byť taký jasný ako 8. magnitúda. Kóma kométy je charakteristickým znakom takmer každej kométy. Diatomický uhlík (C2) fluoreskujúci na slnečnom svetle spôsobí, že kóma bude svietiť nazeleno, čo je farba zvýraznená použitím filtra Swan Band. Počas celého svojho zjavenia kométa pravdepodobne zostane veľkým, slabo zahusteným, ale celkovo jasným objektom. Najjasnejšia na konci apríla je kométa ATLAS, ktorá ako jediná predpovedá, že do novembra dosiahne 9. magnitúdu alebo bude jasnejšia na ktorejkoľvek pologuli. Vtedy sa kométa Leonard (C / 2021 A1) vyšplhá na 8. magnitúdu a v decembri bude potenciálne taká jasná ako štvrtá. Kométa ATLAS sa do polovice mesiaca oficiálne stane večerným objektom, keď vyjde okolo polnoci. Do tretieho aprílového týždňa to môžete stihnúť okolo 22:30. miestneho času, hoci mesiac začne prekážať. Keď 28. apríla odletí, kométa bude za noci stáť vysoko na juhovýchodnej oblohe v strede Boötes. Zostaňte naladení!
 
 
 
Raz to príde aj smerom k Zemi, kýchnutie aké ešte táto Zem nezažila...
 
V blízkosti slnečného rovníka rýchlo rastie nová slnečná škvrna. Za iba 48 hodín sa AR2814 desaťnásobne zväčšila a teraz sa rozprestiera na viac ako 80 000 km slnečného „terénu“. Fotografie z pozorovania slnečnej dynamiky (SDO) NASA ukazujú rýchly rozvoj slnečnej škvrny. Rozpínajúca sa slnečná škvrna praská s malými slnečnými erupciami triedy B. Aktivita by sa mohla zintenzívniť, ak by sa magnetické pole slnečnej škvrny pri raste zamotalo. Magnetické polia, ktoré sa krížom krážom miešajú s polaritami, môžu explodovať - ​​proces nazývaný „magnetické opätovné pripojenie“. Amatérskym astronómom s bezpečnými slnečnými ďalekohľadmi sa odporúča, aby sledovali tento región z hľadiska ďalšieho vývoja. Bolo pozorovaných aj niekoľko svetiel nízkej úrovne B z oblasti rotujúcej okolo SE končatiny. Slabá čiastočná halo CME bola pozorovaná na snímkach koronografu SOHO / LASCO C2 počnúc 13. apríla o 19:36 UTC. Korelácia so snímkami STEREO A COR 2 ukazuje, že udalosť je pozadu. Neboli pozorované žiadne CME zamerané na Zem. ŠANCA BÚR: Malé geometrické búrky triedy G1 sú možné 16. apríla, keď sa na Zem dostane vysokorýchlostný prúd slnečného vetra. Plynný materiál prúdi z južnej diery v slnečnej atmosfére. Pozorovatelia oblohy okolo polárneho kruhu by mali byť v strehu pred polárnymi žiariami zmiešanými s jarným súmrakom. Zostaňte naladení!
 
 
 
Ešte nie k Zemi...
 
Včera, 12. apríla, observatórium Solar Dynamics NASA sledovalo, ako sa týčiaci sa mrak plazmy otáča a vypína povrch slnka. Slnečné tornádo bolo 10-krát vyššie ako samotná Zem. Na rozdiel od tornád na Zemi, ktoré sú formované vetrom, sú tornáda na slnku ovládané magnetizmom. Solárne magnetické polia sa krútia v zúrivej špirále a ťahajú so sebou oblaky plazmy. Twister z 12. apríla sa premohol a vrhol oblak magnetizovaného plynu do vesmíru. Koronografy na palube slnečného a heliosférického observatória (SOHO) zachytili výsledný výron koronálnej hmoty (CME). Toto sa nazýva „tokové lano CME“, pretože CME je doslova lano - špirálovitý zákrut magnetických polí dlhý stovky tisíc kilometrov. Pri pohľade z bočnej strany na laná s tokom vyzerajú ako stočené laso. Predpovede NOAA analyzovali trajektóriu tejto CME. Bude mu chýbať Zem. Možno nabudúce! https://spaceweather.com/ Zostaňte naladení!
 
 
 
 
Žeby predzvesť? BDEJME!
 
10. apríla niečo vybuchlo na odvrátenej strane slnka. STEREO-A COR 2 videl, ako trosky letia ponad východnú končatinu Slnka. Miesto výbuchu bolo skryté pred očami, takže nevieme, čo explodovalo. Čo spôsobilo výbuch? Medzi tieto možnosti patrí slnečná škvrna na opačnej strane alebo zrútenie magnetických vlákien. Výsledná ejekcia koronálnej hmoty (CME) bude chýbať Zemi. Ale zvážte toto: Keby k expozícii došlo iba o pár týždňov neskôr, keď by miesto výbuchu smerovalo k Zemi, teraz by sme sa pripravovali na mierne silnú geomagnetickú búrku. CME môže poslať do vesmíru 20 miliárd ton nebezpečne nabitého materiálu. Dúfajme, že Zem nebola v ohni, takže pre našu planétu nebudú mať žiadne následky na vesmírne počasie. Zostaňte naladení!
 
 
 
Ratata...
 
Aktivita na povrchu Slnka vytvára typ počasia, ktorý sa nazýva vesmírne počasie. Slnko je skutočne ďaleko - asi 93 miliónov míľ (150 miliónov kilometrov) - od Zeme. Vesmírne počasie však môže mať vplyv na Zem a zvyšok slnečnej sústavy. Aktivita na povrchu Slnka vytvára typ počasia nazývaný vesmírne počasie. Väčšina aspektov vesmírneho počasia sa nás do istej miery dotýka. Niektoré aspekty sú benígne, ale fascinujúce, napríklad polárna žiara, a niektoré sú zlomyseľné. Prerušenie komunikácie. Radiačné riziká pre obežné dráhy kozmonautov a kozmických lodí. Prúdové rázy v elektrických vedeniach. Orbitálna degradácia. Korózia v ropovodoch. Môžu tiež ohroziť ľudský život alebo zdravie. Čím viac je naša spoločnosť závislá od technológie a čím viac využívame vesmír, tým viac nás ovplyvňuje vesmírne počasie. Zostaňte naladení!
 
 
 
 
 
2021 - rok astronomických úkazov
 
 
Tento rok sú na dosah skóre úžasných astronomických úkazov. Tu sú najlepšie nebeské udalosti, ktoré sa vo vašom kalendári majú krúžiť do konca roka 2021. 11 veľkolepých udalostí sledovania hviezd, ktoré vám určite nebudú chýbať Myrická sprcha Lyrids - 22. - 23. apríla Supermesiac ružového mesiaca - 27. apríla Naozaj super Zatmenie mesiaca Krvavý kvet - 26. mája Ohnivý kruh Zatmenie - 10. júna Plný Supermesiac Jahodový mesiac - 24. júna Meteorická sprcha Perseids - 12. - 13. augusta Modrý Mesiac v splne - 22. augusta Meteorická sprcha Leonids - 17. - 18. novembra Čiastočné zatmenie Mesiaca - 19. novembra Úplné zatmenie Slnka - 4. decembra Meteorická sprcha Geminid - dec. 13-14 Zostaňte naladení!
 
 
 
 
Vlasatica narazila do Slnka...BDEJME!
 
Na filme, ktorý včera zachytil satelit SOHO, je vidieť kométu rútiacu sa k slnku. A práve keď sa tento pruhovaný objekt ponorí do svojej poslednej smrti, slnko sa uvoľní výbuchom mnohých miliónov ton materiálu z vonkajšej atmosféry. „Sungrazujúce“ kométy boli pozorované už stovky rokov. Jedná sa o kométy, ktoré sa pohybujú veľmi blízko Slnka (ak by ho mali zasiahnuť, stali by sa z nich „slneční útočníci“). Sú to všetko fragmenty jednej kométy, ktorá sa rozpadla. Je pravdepodobné, že pôvodná kométa a jej fragmenty sa opakovane rozpadli, keď obiehali okolo Slnka s obdobím asi 800 rokov. FARSIDE CME Na odvrátenej strane slnka je aktívna slnečná škvrna. Včera, 31. marca, vystrelila koronálnu masovú ejekciu (CME) cez severozápadnú končatinu Slnka. 3D model CME pripravený analytikmi v laboratóriu Goddard Space Weather Lab ukazuje, že CME bude chýbať na našej planéte. Kozmická loď NASA STEREO-Ahead je umiestnená na odvrátenej strane slnka, takmer priamo nad CME. Snímky kozmickej lode presne určili zdroj výbuchu: Je to aktívny slnečný bod AR2811, ktorý sa len pred pár dňami otočil mimo slnečnej Zeme. Zostaňte naladení!
 
 
 
Dejú sa čudné veci...
 
V Mliečnej ceste sa dejú čudné veci. Času hviezdnej hviezdokopy Hyades kráti čas, o ktorom astronómovia predpokladajú, že čoskoro zmizne. Klaster Hyades stráca hmotu zrýchleným tempom a vstúpil do svojich rokov súmraku. Podľa novej analýzy satelitných údajov Gaia sa najbližšia hviezdokopa k našej slnečnej sústave v súčasnosti rozpadá - narušená nielen bežnými procesmi, ale aj gravitačnou silou niečoho masívneho, čo nevidíme. Hyades je najbližšia otvorená hviezdokopa na Zemi, vzdialená iba 153 svetelných rokov. Zostaňte naladení!
 
 
 
3X Mesiac
 
 

Jasnému a krásnemu „Super Mesiacu“ sa nič nevyrovná. Ibaže možno tri Super Mesiace! Označte si v kalendári! Séria 3 Super Mesiacov sa objaví na nebeskej scéne, 27. apríla, 26. mája a 24. júna.

 

Druhá bude mimoriadne špeciálna. Super Mesiac 26. mája bude obsahovať úplné zatmenie Mesiaca. Bude to tiež najbližší a najväčší spln roka. S úplným zatmením to bude skutočne kráľovská podívaná. Super splnový mesiac. (Moja poz.: v čase Turíc.)

Zostaňte naladení!

 

https://www.youtube.com/watch?v=zXNeAFj_SI8

 

 

Slnko si zakašľalo...a riadne...
 
Dva CME, jeden mimo JV a druhý mimo SZ, boli pozorované na snímkach LASCO C2 o 03:24 UTC (22. marca 2021). CME mimo SE je smerovaná od čiary Slnko-Zem, avšak pre SZ SZE prebieha analýza udalostí, aby sa zistilo, či existuje komponent zameraný na Zem. Zdrojové oblasti pre obidve CME nie sú známe z dôvodu nedostatku slnečných snímok. Zábery zhotovila NASA / SDO, helioviewer.org a NASA / ESA / SOHO LASCO C2 Zostaňte naladení!
 
 
 
Vesmírny šuter letí k Zemi...Čo ak je to ten zo Zjavenia Jána? BDEJME!
 
Mohutný asteroid sa rútil k Zemi a prinútil astronómov označiť ho „Potenciálne nebezpečný“. Najvýznamnejší asteroid, ktorý prejde v roku 2021, bude zametaný 21. marca. Odhaduje sa, že priemer asteroidu 2001 FO32 je asi 1 míle (1 míľa). Vesmírna hornina je tiež jednou z najrýchlejších vesmírnych hornín, o ktorých je známe, že lietajú po Zemi. Cestuje rýchlosťou asi 124 000 km / h (77 000 mph), než je rýchlosť, akou sa väčšina asteroidov stretne so Zemou. Dôvodom neobvykle rýchleho blízkeho priblíženia asteroidu je jeho vysoko naklonená a predĺžená (alebo excentrická) obežná dráha okolo Slnka, ktorá je naklonená o 39 stupňov k orbitálnej rovine Zeme. Absolvuje jednu obežnú dráhu každých 810 dní (asi 2 1/4 roka. 21. marca 2021 dôjde k najbližšiemu priblíženiu FO32 k Zemi o 16:03 UTC. Najbližšie to bude asi 5 mesačných vzdialeností, alebo asi 2 016 351 km. Jeho obežná dráha je dobre známa a nepredstavuje žiadne riziko nárazu. Asteroid 2001 FO32 bude prechádzať okolo Zeme takým rýchlym tempom, že keď bude najbližšie, pozorovatelia používajúci 8 ″ alebo väčšie ďalekohľady budú schopní detekovať jej pohyb - jeho drift pred hviezdami - v reálnom čase. Váš ďalekohľad musíte namieriť do správnej polohy na oblohe v správnom čase. Vesmírna hornina bude príliš slabá, aby ju bolo možné vidieť voľným okom. Po svojej krátkej návšteve bude 2001 FO32 pokračovať vo svojej osamelej plavbe a priblíži sa k Zemi až v roku 2052, keď bude prechádzať okolo siedmich mesačných vzdialeností, čo je 2,8 milióna kilometrov. Zostaňte naladení!
 
 
 
Už sa to stalo...
 
Svet pred 42 000 rokmi zažil niekoľko storočí apokalyptických podmienok, ktoré boli vyvolané obrátením magnetických pólov Zeme v kombinácii so zmenami v chovaní Slnka. To je kľúčové zistenie našej novej multidisciplinárnej štúdie publikovanej v časopise Science. https: //science.sciencemag.org/conten ... Tento posledný veľký geomagnetický zvrat spustil sériu dramatických udalostí, ktoré majú ďalekosiahle následky pre našu planétu. Čítajú sa ako zápletka hororového filmu: ozónová vrstva bola zničená, elektrické búrky zúrili v trópoch, slnečný vietor generoval veľkolepé svetelné šou (polárne žiary), severnú Ameriku sa valil arktický vzduch, rúcali sa ľadové platne a ľadovce a prudko sa zmenili poveternostné vzorce . Počas týchto udalostí bol život na zemi vystavený intenzívnemu ultrafialovému svetlu, neandertálci a obrie zvieratá známe ako megafauna vyhynuli, zatiaľ čo moderní ľudia hľadali ochranu v jaskyniach.
 
 
 
 
Kašeľ pokračuje...
 
Ejekcia koronálnej hmoty (CME) by mohla dnes 23. februára zasiahnuť magnetické pole Zeme. Búrkový mrak vrhal našim smerom slnečné vlákno, ktoré vybuchlo pred tromi dňami. Podľa predpovedí NOAA môže CME po príchode spôsobiť malú geomagnetickú búrku triedy G1. Nové slnečné škvrny AR2804 a AR2805 rýchlo rastú a praskajú Slnečné erupcie triedy B. Aurorálne displeje Prúd vysokorýchlostného slnečného vetra búral magnetické pole Zeme posledné 4 dni. Slnečný vietor prúdi z južnej diery v slnečnej atmosfére rýchlejšie ako 500 km / s. CME, ktorá sa blíži k Zemi, teraz pricestuje počas tejto búrky slnečného vetra, čím sa zvyšuje jej účinok a efekt slnečného vetra. https://spaceweather.com/ https://www.swpc.noaa.gov/ Zostaňte naladení!
 
 
Slnko má kašeľ stále...
 
Včera, 20. februára, sa od slnka odtrhlo tmavé vlákno magnetizmu. Erupcia rozdelila slnečnú atmosféru, vytvorila široký „ohnivý kaňon“ a vrhla CME do vesmíru. Analytici NOAA modelujú CME s cieľom určiť, či v nadchádzajúcich dňoch zasiahne Zem. Slnečný vietor iskry polárne Ako sa predpovedalo, prúd slnečného vetra pásol magnetické pole Zeme. Prvý kontakt s plynným materiálom vyvolal „fantastické zobrazenie“ polárnych žiar. Energetické častice pochádzali z otvoru v slnečnej atmosfére chrliaceho slnečný vietor rýchlejší ako 600 km / s. Očakáva sa, že rýchlosti slnečného vetra zostanú zvýšené do 23. februára. Pozorovatelia arktickej oblohy by mali byť v nadchádzajúcich hodinách v strehu pred ďalšími polárnymi žiariami. Zostaňte naladení!
 
 
Slnko zakašľalo
 
K Zemi sa blíži prúd slnečného vetra. Mohlo by to spôsobiť malú geomagnetickú búrku triedy G1, keď 21. februára zasiahne magnetické pole Zeme. Plynný materiál prúdi rýchlejšie ako 500 km / s z rovníkovej diery v slnečnej atmosfére. Arktickí pozorovatelia oblohy by mali byť v strehu pred polárnou žiarou. Tmavé, takmer kruhové vlákno sa odtrhlo od slnka v jemnom perovitom vírení 17. - 18. februára 2021. Vlákna sú tmavé vlákna plazmy uviazané nad slnečným povrchom magnetickými silami, ktoré sa časom často narušia a zlomia ďaleko od slnka. Vlákna vyzerajú tmavšie ako okolitý materiál kvôli svojej pomerne nízkej teplote. Počas tohto obdobia sa vyvinuli dva nové regióny, ktoré však zostali ticho. Tieto dve nové severné slnečné škvrny ukončili reťazec 13 po sebe nasledujúcich dní bez poškvrny. Zostaňte naladení!
 
 
Kométa Neowise
 
Kométa NEOWISE (C / 2021 A2) je neobvyklá. Padá cez slnečnú sústavu - takmer rovno - takmer necíti gravitáciu slnka. V skutočnosti, keď odíde, pravdepodobne sa už nevráti. Kométa NEOWISE, ktorú začiatkom januára objavila kozmická sonda Wide-field Infrared Survey Explorer, rozdeľuje medzeru medzi Zemou a Marsom. Vzdialená kométa má hyperbolickú dráhu (e = 1,0010460), čo znamená, že nie je viazaná na slnko. Mohlo to prísť z Oortovho mraku alebo dokonca z medzihviezdneho vesmíru. Nikto nevie. Najbližšie sa kométa C / 2021 A2 priblížila k Zemi 3. februára 2021 vo vzdialenosti 75,3 milióna kilometrov. Momentálne sa nachádza v súhvezdí Orion. Aktuálna odhadovaná veľkosť kométy NEOWISE (C / 2021 A2) je 12,02. Zostaňte naladení!
 
 
Načo sa Slnko pripravuje alebo  Apolón v pohotovosti?
 
7. februára prebieha malá geomagnetická búrka triedy G1, keď Zem vstupuje do vysokorýchlostného prúdu slnečného vetra. Plynný materiál prúdi rýchlejšie ako 500 km / s z rovníkovej diery v slnečnej atmosfére. Pozorovatelia polárnej oblohy by mali byť v strehu pred polárnymi žiarami. SLNEČNÝ SNÍMOK V PONUKE Tvár slnka je prázdna - žiadne slnečné škvrny. Počet slnečných škvŕn však nemusí byť dlho nulový. Magnetický baldachýn novej aktívnej oblasti sa práve vynoril nad juhozápadnou končatinou slnka. Mohlo by to predzvesť vzniku novej slnečnej škvrny. Ak je to tak, tmavé jadrá by sa mali striedať v zornom poli počas nasledujúcich 24 hodín.
 
 
 
 
Tesné mimo
 
Jedným z najpozoruhodnejších slnečných pamiatok je jeho výslnie. 2. - 2. februára 2021 zachytil SDO NASA pôsobivo veľký výbežok vybuchujúci z povrchu Slnka. Dramatický výbuch bol zachytený v ultrafialovom svetle. Rozsah význačnosti je obrovský .... celá Zem by sa ľahko zmestila pod prúdiacu oponu horúceho plynu. Táto konkrétna udalosť nebola zameraná na Zem, takže na Zemi uvidíme len málo - ak vôbec nejaké - vplyvy. Zostaňte naladení!
 
 
Dianie okolo Slnka a náraz kométy do Slnka
 
Slnečná aktualizácia a predpoveď počasia do vesmíru 23. - 24. januára. Slnečné škvrny: Oblasť 2797 bola rozdelená do dvoch oblastí a magneticky preklasifikovaná. Druhá oblasť bola očíslovaná ako oblasť 2798 a bola zodpovedná za dve svetlice triedy C a niekoľko vylepšení na úrovni B. V tomto období sa na disku potichu objavil Nový región 2799. Nová skupina slnečných škvŕn sa otočí do zorného poľa počas nasledujúcich 24 hodín. Počas tohto obdobia neboli pozorované žiadne CME zamerané na Zem. Predpoveď počasia do vesmíru ... Očakáva sa, že slnečná aktivita zostane na nízkej úrovni s miernou pravdepodobnosťou pre aktivitu triedy C 23. až 24. januára. PRICHÁDZAJÚCI SOLÁRNY VETERNÝ STREAM K Zemi sa blíži úzky prúd slnečného vetra. Predpokladaný čas príchodu: 25. januára. Plynný materiál prúdi z malého otvoru v slnečnej atmosfére. Jeho dopad by mohol vyvolať krátku (iba jednu noc) epizódu arktických polárnych žiarok. Sungrazingová kométa sa ponára na slnko Sungrazingová kométa narazila do Slnka dnes (23. januára 2021). Koronografy na palube slnečného a heliosférického observatória (SOHO) zaznamenali pokles smrti. Kométa odsúdená na smrť bola členom rodiny Kreutzovcov. obrovská kométa spred mnohých storočí. JUPITER A SATURN VIDENÉ NA SOHO Jupiter a Saturn sa zbiehajú na slnko, na poludnie nad hlavou na modrej oblohe. Ľudské oči ich nevidia, ale koronografy SOHO áno. Koronograf je ďalekohľad, ktorý využíva na zakrytie slnka nepriehľadný disk a vytvára tak umelé zatmenie. SOHO koronografy boli navrhnuté tak, aby sledovali výrony koronálnej hmoty (CME), sú tiež dobré pri hľadaní hviezd, planét a komét veľmi blízko slnka. Saturn bude 24. januára vzdialený menej ako pol stupňa od slnka, o 4 dni neskôr bude nasledovať Jupiter. Zostaňte naladení!
 
 
 
Dve kométy
 
Vo vzácnej nebeskej podívanej v blízkosti vlastnej hviezdy Zeme boli 17. a 18. januára vidieť, ako k Slnku uháňajú dve kométy. Svetlá je veľká Kreutzova sungrazerova kométa, slabšia kométa (nie slnečná). Zároveň mala spoločnosť Parker Solar Probe blízke stretnutie so slnkom a do zorného poľa SOHO vstúpili plynné gigantické planéty Saturn a Jupiter. Zostaňte naladení!
 
 
Slnko si opäť kýchlo, raz to bude až tak, že Zem pohltí veľký plameň...
 
Prichádza slnečný vietor. K Zemi sa blíži prúd slnečného vetra. Predpokladaný čas príchodu: 17. - 18. januára. Jeho zdrojom je južná diera v slnečnej atmosfére. Predpovedatelia NOAA očakávajú, že keď dorazí prúd, rýchlosť slnečného vetra dosiahne najvyššiu hodnotu 500 km / s, čo pravdepodobne spôsobí arktické polárne žiary. Koronálne otvory sú miesta v slnečnej atmosfére, kde sa otvára magnetické pole a umožňuje únik slnečného vetra. Na ultrafialových snímkach vyzerajú tmavo, pretože chýba horúca žiariaca plazma, ktorá sa tam bežne nachádza. Pozorovatelia oblohy s vysokou zemepisnou šírkou by mali byť v strehu pred polárnymi žiariami 17. až 18. januára, keď dorazí slnečný vietor. Platia minimálne slnečné podmienky. Solárny disk bol prázdny 12 dní v kuse. Slnečné škvrny zmizli a slnko ostalo prázdne ako biliardová guľa. Bez slnečných škvŕn sa slnečný röntgenový výstup vyrovnal a šanca na silné svetlice klesla na menej ako 1%. Slnečná aktivita je veľmi nízka. Návrat solárneho minima je iba dočasný. Nový solárny cyklus 25 je v plnom prúde a len minulý mesiac bolo slnko každý deň posiate bodkami. Mladé slnečné cykly si často „dajú pauzu“, keď zhromažďujú energiu na výstup na Solar Max. Nové slnečné škvrny môžu byť skutočne za rohom. Zostaňte naladení!
 
 
 
 
Náraz slnečnej kométy do Slnka - 7.1.2021
 
Na Slnko dnes (7. januára 2021) narazila slnečná kométa. Koronografy na palube slnečného a heliosférického observatória (SOHO) zaznamenali pokles smrti. Kométa odsúdená na smrť bola členom rodiny Kreutzovcov. Kreutzove sungrazery sú fragmenty z rozpadu jedinej obrovskej kométy pred mnohými storočiami. Zostaňte naladení! 
*Kreutz - kríž*
 
 
Slnko v akcii
 
CME bola prvýkrát zreteľne pozorovaná dnes (6. januára) o 04:36 UTC na snímkach SOHO LASCO C2 mimo SZ končatiny. Počiatočná analýza nezistila jasný zdroj tohto CME z disku otočeného k Zemi. Analýza pokračuje, pretože budú k dispozícii ďalšie snímky. Slnečný vietor Rýchlosť slnečného vetra dnes (6. januára) dosiahla takmer 631 km / s. Planetárny index K zo 4. Je pravdepodobné, že parametre slnečného vetra zostanú zvýšené do zvyšku 6. januára kvôli účinkom vysokorýchlostného toku koronálnych dier a očakávaným vplyvom CME. Predpoveď počasia do vesmíru Dnes, 6. januára, sú možné menšie geomagnetické búrky (triedy G1), keď sa predpokladá, že CME zasiahne magnetické pole Zeme. Búrkový mrak opustil slnko 2. januára. Skutočnosť, že cesta na Zem trvala najmenej 4 dni, označuje CME ako pomalý ťah; čím dlhšie to bude trvať, tým slabší bude jeho dopad. Tiché až nevyrovnané podmienky s možnosťou skorých, izolovaných aktívnych období sa očakávajú 7. januára. Zostaňte naladení!
 
 
Trio
 
Planetárne trio pri západe slnka 9., 10. a 11. januára 2021 sa po západe slnka pozrite na svoju západnú oblohu. Planéty Merkúr, Jupiter a Saturn budú blízko bodu západu slnka na obzore. Najsilnejšie zoskupenie týchto svetov bude 10. januára. Veľkolepé spojenie Venuša / Mesiac pred úsvitom Po chytení planetárneho tria na západe za súmraku 9. a 10. januára vstaňte skoro, aby ste si pred východom slnka užili klesajúci polmesiac a oslnivú planétu Venuša na svojej juhovýchodnej oblohe. Na videnie týchto nebeských zázrakov nepotrebujete nijaké špeciálne vybavenie, iba svoje oči. Zostaňte naladení!
 
 
Slnko a 6. január
 
Za posledných pár dní vybuchlo v blízkosti stredového disku niekoľko vlákien. Podľa NOAA / SWPC boli z týchto udalostí dva podpisy CME, ktoré boli pozorované v nasledujúcich snímkach koronografu a modelované.
 
Podpis začínajúci v SOHO / LASCO C2 1. januára o 23:12 UTC, neskôr podpis začínajúci v SOHO / LASCO C2 2. januára o 11:36 UTC. Analýza a modelovanie, ktoré ukazujú slabý vplyv na magnetické pole Zeme 5. - 6. januára. 
 
Solárne vlákna sú tmavé čiary alebo krivky, ktoré sa niekedy objavujú na obrázkoch Slnka. Vlákna sú vlastne obrovské oblúky plazmy (elektrifikovaný plyn) v slnečnej atmosfére. Vyzerajú tmavo, pretože nie sú také horúce ako povrch Slnka za nimi. Slnečné škvrny
 
Odchádzajúce slnečné škvrny AR2794 a AR2795 majú stabilné magnetické polia, ktoré len málo ohrozujú silné erupcie. Zostaňte naladení!
 
 
 
12 naj pre rok 2021
 
Zatmenia, meteorické roje, supermany a ďalšie pripravované na budúci rok astronómie 2021. Ste pripravení na ďalší vzrušujúci rok pozorovania oblohy? Získajte najnovšie správy z vesmíru, nášho Slnka, Mesiaca, udalostí na nočnej oblohe a ďalších. Zostaňte naladení!
 
 
Vianočná kométa S3 Erazma - 24.12.2020
 
 
Sledujte cestu „vianočnej kométy“ S3 Erazma cez zorné pole snímača LASCO C3 spoločnosti SOHO. Zostaňte naladení!
 
 
Meteorický roj Ursid 
 
Meteorický roj Ursid vyvrcholí skoro ráno 22. decembra 2020 a Skywatcherom sa pred východom slnka poskytne ukážka streleckej hviezdy. Zdá sa, že z radiantu prúdia meteory, ktoré sa však môžu objaviť na celej oblohe. Ursidy sú spájané s kométou 8P / Tuttle, ktorá bola objavená v roku 1790 a potom ich znovu objavil Horace Tuttle v roku 1858. Ursidy sa vyskytujú, keď Zem prechádza cez stopu prachu a zvyškov zanechaných pozdĺž obežnej dráhy kométy. Najlepší čas na prehliadku Ursidov, vyžarujúcich z Malej medvedice, bude od polnoci 21. do svitania. Môžu byť tiež aktívni 23. a 24. dňa. Samotná sprcha bola prvýkrát zaznamenaná v Anglicku v roku 1900 a v Nemecku sa objavila v nasledujúcich desaťročiach. Na to, aby ste videli meteorické roje, potrebujete iba jasnú tmavú oblohu a iba oči. Zostaňte naladení!
 
Zatmenie Slnka - 14.12.2020
 
V pondelok 14. decembra prejde Nový Mesiac pred slnkom a vytvorí úplné zatmenie. Úplné zatmenie slnka bude viditeľné z častí južného Čile a Argentíny, ak to počasie dovolí. Na niektorých miestach v južnej Južnej Amerike, juhozápadnej Afrike a Antarktíde dôjde k čiastočnej fáze tohto úplného zatmenia Slnka v Južnej Amerike. Maximálny bod zatmenia nastáva o 16:13 UTC (13:13 miestneho času). Totalita bude trvať 2 minúty a 10 sekúnd a odhaľuje slnečnú strašidelnú korónu divákom vo vnútri mesačného tieňa. Obloha stmavne, krajinou sa bude pohybovať chladný vánok a o poludnia budú spievať nočné vtáky. Úzka cesta totality bude prechádzať z čilskej Saavedry do Salina del Eje v Argentíne, inak úplné zatmenie prejde cez Atlantický a Tichý oceán. Pozorovateľku môžete sledovať online vďaka množstvu webových vysielaní. Ďalšie úplné zatmenie Slnka nastane 4. decembra 2021, ale bude viditeľné iba pre oblasť Antarktídy. 
Zostaňte naladení!
 
 
 
 
Meteorický roj Geminid 2020
 
Začiatkom decembra každý rok prechádza Zem prúdom trosiek zo „skalnej kométy“ 3200 Phaethon. To spôsobuje meteorický roj, ktorý niekedy trvá aj viac ako dva týždne. Meteorický roj Geminid 2020 má byť jedným z najlepších v roku. Tohtoročný vrchol Geminidu je priaznivý. Nový Mesiac sa objaví 14. decembra, čo znamená, že nebude zasahovať do množstva meteorov, ktoré by ste očakávali. Očakáva sa, že tohtoročný meteorický roj Geminid vyvrcholí 13. a 14. decembra až 120 meteormi za hodinu. Prúd trosiek 3 200 Phaethon je široký a mohutný. Sprcha je teda pomerne aktívna celú cestu od Dece od 12. do 16. decembra. Geminidy sú spomedzi všetkých prúdov trosiek, ktoré každý rok prechádzajú, zďaleka najmasovejšie. Meteory, ktoré prúžkujú po oblohe, sú jedny z najrýchlejších a najjasnejších medzi meteorickými rojmi, pretože Zem naráža na prúd častíc takmer smerujúcich k sebe. Najlepší čas na sledovanie tejto sprchy bude medzi polnocou a svitaním - bez ohľadu na vaše časové pásmo. Zostaňte naladení!
 
 
 
7
 
Veľkolepé spojenie Venuša-Mesiac 12. decembra.
Meteorická sprcha Geminid 13. - 14. decembra.
Úplné zatmenie slnka 14. decembra.
Polmesiac Mesiac Spĺňa Jupiter a Saturn 16. decembra.
Decembrový slnovrat 21. decembra
„Veľké spojenie“ Jupitera a Saturna 21. decembra.
Úplný studený mesiac 29. - 30. decembra. Zostaňte naladení!
 
 
 
Kométa Erazmus
 
Každých 2000 rokov navštevuje kométa Erazmus (C / 2020 S3) vnútornú slnečnú sústavu. News Flash: Je to späť. Kométa objavená 17. septembra 2020 juhoafrickým astronómom Nicolasom Erazmom sa vrhá smerom k slnku a blízke stretnutie na obežnej dráhe Merkúra 12. decembra.
 
Kométa Erazmus zjasňuje, keď sa blíži k slnku. Momentálne je to 7. magnitúda - ľahký cieľ pre záhradné ďalekohľady. Prognóza predpokladá, že kým sa budúci mesiac ponorí na obežnú dráhu Merkúra, jas sa viac ako strojnásobí na úroveň 5. Iba oslnenie blízkeho slnka zabráni jeho viditeľnosti voľným okom.
 
Kam by ste sa mali pozrieť?
 
Pred východom slnka vyzerajte nízko a na juhovýchod. Kométa Erazmus sa nachádza v súhvezdí Hydra napravo od Venuše v susednej Panne. V blízkosti je tiež jasná hviezda Spica, ktorá poskytuje ďalší užitočný referenčný bod. Zostaňte naladení!
 
 
***
 
 
 
Zatmenie Mesiaca a SLNKA.
 
Zatmenie Mesiaca sa uskutoční 29. - 30. novembra 2020. Toto je posledné zatmenie Mesiaca v roku 2020. 
 
Penumbrálne zatmenie Mesiaca nastáva, keď Mesiac prechádza čiastočným tieňom Zeme alebo polotieňom. Počas tohto typu zatmenia Mesiac mierne stmavne, ale nie úplne. Obyvatelia Severnej a Južnej Ameriky, Austrálie a časti Ázie môžu vidieť, že asi 82% úplňku sa počas maximálnej fázy tohto zatmenia zmení na tmavší odtieň. 
 
Celkové trvanie zatmenia je 4 hodiny a 21 minút. Mesiac bude prechádzať zemským tieňom medzi 07-33 UTC A 11-54 UTC. Maximálne zatmenie nastane o 09-44 UTC.
 
Zatmenie nikdy nepríde samo!
 
Zatmenie Slnka nastáva vždy asi dva týždne pred alebo po zatmení Mesiaca. K úplnému zatmeniu Slnka dôjde 14. decembra 2020.
 
Zostaňte naladení!
 
 
 
***