Správy od nemesis. 

Raz to predsa príde...

V sobotu spoza juhovýchodnej končatiny bola pozorovaná rozsiahla erupcia okolo potenciálne aktívneho regiónu. Udalosť sa merala ako dlhotrvajúca svetlica B9 a je spojená s výbojom koronálnej hmoty (CME), ktorý bude smerovaný od Zeme pri pohľade z kozmickej lode STEREO-A. Pretože sa táto udalosť odohrala z priameho pohľadu na kozmickú loď GOES-16, bola röntgenová sila pravdepodobne väčšia. Koronografy na palube slnečného a heliosférického observatória (SOHO) videli, ako trosky letia do vesmíru. Toto vyhodenie koronálnej hmoty (CME) nezasiahne Zem. Budúce CME by však mohli. Podkladové miesto výbuchu (pravdepodobne nestabilná slnečná škvrna) sa bude otáčať do zorného poľa ~ 48 hodín. Do polovice týždňa by mohla byť Zem v štrajkovej zóne. Observatórium slnečnej dynamiky NASA bolo udalosti zachytené aj v extrémnych ultrafialových vlnových dĺžkach. Zostaňte naladení!

Kométa ATLAS C/2020 R4

 
23. apríla prejde okolo Zeme asi 69 miliónov km kométa ATLAS (C / 2020 R4). Nebude to viditeľné voľným okom. S magnitúdou +9 by mala byť kométa viditeľná v 6-palcovom ďalekohľade z tmavej oblohy. Je guľatý, zelený a začína pučať zavalitý chvost. V tom čase sa budete musieť skoro zobudiť, aby ste to našli. Kométa ATLAS je na oblohe pred úsvitom kĺzania súhvezdiami Hercules a Corona Borealis. ATLAS prešiel perihélium 1. marca a v čase, keď 23. apríla preletel najbližšie k Zemi, by mohol byť taký jasný ako 8. magnitúda. Kóma kométy je charakteristickým znakom takmer každej kométy. Diatomický uhlík (C2) fluoreskujúci na slnečnom svetle spôsobí, že kóma bude svietiť nazeleno, čo je farba zvýraznená použitím filtra Swan Band. Počas celého svojho zjavenia kométa pravdepodobne zostane veľkým, slabo zahusteným, ale celkovo jasným objektom. Najjasnejšia na konci apríla je kométa ATLAS, ktorá ako jediná predpovedá, že do novembra dosiahne 9. magnitúdu alebo bude jasnejšia na ktorejkoľvek pologuli. Vtedy sa kométa Leonard (C / 2021 A1) vyšplhá na 8. magnitúdu a v decembri bude potenciálne taká jasná ako štvrtá. Kométa ATLAS sa do polovice mesiaca oficiálne stane večerným objektom, keď vyjde okolo polnoci. Do tretieho aprílového týždňa to môžete stihnúť okolo 22:30. miestneho času, hoci mesiac začne prekážať. Keď 28. apríla odletí, kométa bude za noci stáť vysoko na juhovýchodnej oblohe v strede Boötes. Zostaňte naladení!
 
 
 
Raz to príde aj smerom k Zemi, kýchnutie aké ešte táto Zem nezažila...
 
V blízkosti slnečného rovníka rýchlo rastie nová slnečná škvrna. Za iba 48 hodín sa AR2814 desaťnásobne zväčšila a teraz sa rozprestiera na viac ako 80 000 km slnečného „terénu“. Fotografie z pozorovania slnečnej dynamiky (SDO) NASA ukazujú rýchly rozvoj slnečnej škvrny. Rozpínajúca sa slnečná škvrna praská s malými slnečnými erupciami triedy B. Aktivita by sa mohla zintenzívniť, ak by sa magnetické pole slnečnej škvrny pri raste zamotalo. Magnetické polia, ktoré sa krížom krážom miešajú s polaritami, môžu explodovať - ​​proces nazývaný „magnetické opätovné pripojenie“. Amatérskym astronómom s bezpečnými slnečnými ďalekohľadmi sa odporúča, aby sledovali tento región z hľadiska ďalšieho vývoja. Bolo pozorovaných aj niekoľko svetiel nízkej úrovne B z oblasti rotujúcej okolo SE končatiny. Slabá čiastočná halo CME bola pozorovaná na snímkach koronografu SOHO / LASCO C2 počnúc 13. apríla o 19:36 UTC. Korelácia so snímkami STEREO A COR 2 ukazuje, že udalosť je pozadu. Neboli pozorované žiadne CME zamerané na Zem. ŠANCA BÚR: Malé geometrické búrky triedy G1 sú možné 16. apríla, keď sa na Zem dostane vysokorýchlostný prúd slnečného vetra. Plynný materiál prúdi z južnej diery v slnečnej atmosfére. Pozorovatelia oblohy okolo polárneho kruhu by mali byť v strehu pred polárnymi žiariami zmiešanými s jarným súmrakom. Zostaňte naladení!
 
 
 
Ešte nie k Zemi...
 
Včera, 12. apríla, observatórium Solar Dynamics NASA sledovalo, ako sa týčiaci sa mrak plazmy otáča a vypína povrch slnka. Slnečné tornádo bolo 10-krát vyššie ako samotná Zem. Na rozdiel od tornád na Zemi, ktoré sú formované vetrom, sú tornáda na slnku ovládané magnetizmom. Solárne magnetické polia sa krútia v zúrivej špirále a ťahajú so sebou oblaky plazmy. Twister z 12. apríla sa premohol a vrhol oblak magnetizovaného plynu do vesmíru. Koronografy na palube slnečného a heliosférického observatória (SOHO) zachytili výsledný výron koronálnej hmoty (CME). Toto sa nazýva „tokové lano CME“, pretože CME je doslova lano - špirálovitý zákrut magnetických polí dlhý stovky tisíc kilometrov. Pri pohľade z bočnej strany na laná s tokom vyzerajú ako stočené laso. Predpovede NOAA analyzovali trajektóriu tejto CME. Bude mu chýbať Zem. Možno nabudúce! https://spaceweather.com/ Zostaňte naladení!
 
 
 
 
Žeby predzvesť? BDEJME!
 
10. apríla niečo vybuchlo na odvrátenej strane slnka. STEREO-A COR 2 videl, ako trosky letia ponad východnú končatinu Slnka. Miesto výbuchu bolo skryté pred očami, takže nevieme, čo explodovalo. Čo spôsobilo výbuch? Medzi tieto možnosti patrí slnečná škvrna na opačnej strane alebo zrútenie magnetických vlákien. Výsledná ejekcia koronálnej hmoty (CME) bude chýbať Zemi. Ale zvážte toto: Keby k expozícii došlo iba o pár týždňov neskôr, keď by miesto výbuchu smerovalo k Zemi, teraz by sme sa pripravovali na mierne silnú geomagnetickú búrku. CME môže poslať do vesmíru 20 miliárd ton nebezpečne nabitého materiálu. Dúfajme, že Zem nebola v ohni, takže pre našu planétu nebudú mať žiadne následky na vesmírne počasie. Zostaňte naladení!
 
 
 
Ratata...
 
Aktivita na povrchu Slnka vytvára typ počasia, ktorý sa nazýva vesmírne počasie. Slnko je skutočne ďaleko - asi 93 miliónov míľ (150 miliónov kilometrov) - od Zeme. Vesmírne počasie však môže mať vplyv na Zem a zvyšok slnečnej sústavy. Aktivita na povrchu Slnka vytvára typ počasia nazývaný vesmírne počasie. Väčšina aspektov vesmírneho počasia sa nás do istej miery dotýka. Niektoré aspekty sú benígne, ale fascinujúce, napríklad polárna žiara, a niektoré sú zlomyseľné. Prerušenie komunikácie. Radiačné riziká pre obežné dráhy kozmonautov a kozmických lodí. Prúdové rázy v elektrických vedeniach. Orbitálna degradácia. Korózia v ropovodoch. Môžu tiež ohroziť ľudský život alebo zdravie. Čím viac je naša spoločnosť závislá od technológie a čím viac využívame vesmír, tým viac nás ovplyvňuje vesmírne počasie. Zostaňte naladení!
 
 
 
 
 
2021 - rok astronomických úkazov
 
 
Tento rok sú na dosah skóre úžasných astronomických úkazov. Tu sú najlepšie nebeské udalosti, ktoré sa vo vašom kalendári majú krúžiť do konca roka 2021. 11 veľkolepých udalostí sledovania hviezd, ktoré vám určite nebudú chýbať Myrická sprcha Lyrids - 22. - 23. apríla Supermesiac ružového mesiaca - 27. apríla Naozaj super Zatmenie mesiaca Krvavý kvet - 26. mája Ohnivý kruh Zatmenie - 10. júna Plný Supermesiac Jahodový mesiac - 24. júna Meteorická sprcha Perseids - 12. - 13. augusta Modrý Mesiac v splne - 22. augusta Meteorická sprcha Leonids - 17. - 18. novembra Čiastočné zatmenie Mesiaca - 19. novembra Úplné zatmenie Slnka - 4. decembra Meteorická sprcha Geminid - dec. 13-14 Zostaňte naladení!
 
 
 
 
Vlasatica narazila do Slnka...BDEJME!
 
Na filme, ktorý včera zachytil satelit SOHO, je vidieť kométu rútiacu sa k slnku. A práve keď sa tento pruhovaný objekt ponorí do svojej poslednej smrti, slnko sa uvoľní výbuchom mnohých miliónov ton materiálu z vonkajšej atmosféry. „Sungrazujúce“ kométy boli pozorované už stovky rokov. Jedná sa o kométy, ktoré sa pohybujú veľmi blízko Slnka (ak by ho mali zasiahnuť, stali by sa z nich „slneční útočníci“). Sú to všetko fragmenty jednej kométy, ktorá sa rozpadla. Je pravdepodobné, že pôvodná kométa a jej fragmenty sa opakovane rozpadli, keď obiehali okolo Slnka s obdobím asi 800 rokov. FARSIDE CME Na odvrátenej strane slnka je aktívna slnečná škvrna. Včera, 31. marca, vystrelila koronálnu masovú ejekciu (CME) cez severozápadnú končatinu Slnka. 3D model CME pripravený analytikmi v laboratóriu Goddard Space Weather Lab ukazuje, že CME bude chýbať na našej planéte. Kozmická loď NASA STEREO-Ahead je umiestnená na odvrátenej strane slnka, takmer priamo nad CME. Snímky kozmickej lode presne určili zdroj výbuchu: Je to aktívny slnečný bod AR2811, ktorý sa len pred pár dňami otočil mimo slnečnej Zeme. Zostaňte naladení!
 
 
 
Dejú sa čudné veci...
 
V Mliečnej ceste sa dejú čudné veci. Času hviezdnej hviezdokopy Hyades kráti čas, o ktorom astronómovia predpokladajú, že čoskoro zmizne. Klaster Hyades stráca hmotu zrýchleným tempom a vstúpil do svojich rokov súmraku. Podľa novej analýzy satelitných údajov Gaia sa najbližšia hviezdokopa k našej slnečnej sústave v súčasnosti rozpadá - narušená nielen bežnými procesmi, ale aj gravitačnou silou niečoho masívneho, čo nevidíme. Hyades je najbližšia otvorená hviezdokopa na Zemi, vzdialená iba 153 svetelných rokov. Zostaňte naladení!
 
 
 
3X Mesiac
 
 

Jasnému a krásnemu „Super Mesiacu“ sa nič nevyrovná. Ibaže možno tri Super Mesiace! Označte si v kalendári! Séria 3 Super Mesiacov sa objaví na nebeskej scéne, 27. apríla, 26. mája a 24. júna.

 

Druhá bude mimoriadne špeciálna. Super Mesiac 26. mája bude obsahovať úplné zatmenie Mesiaca. Bude to tiež najbližší a najväčší spln roka. S úplným zatmením to bude skutočne kráľovská podívaná. Super splnový mesiac. (Moja poz.: v čase Turíc.)

Zostaňte naladení!

 

https://www.youtube.com/watch?v=zXNeAFj_SI8

 

 

Slnko si zakašľalo...a riadne...
 
Dva CME, jeden mimo JV a druhý mimo SZ, boli pozorované na snímkach LASCO C2 o 03:24 UTC (22. marca 2021). CME mimo SE je smerovaná od čiary Slnko-Zem, avšak pre SZ SZE prebieha analýza udalostí, aby sa zistilo, či existuje komponent zameraný na Zem. Zdrojové oblasti pre obidve CME nie sú známe z dôvodu nedostatku slnečných snímok. Zábery zhotovila NASA / SDO, helioviewer.org a NASA / ESA / SOHO LASCO C2 Zostaňte naladení!
 
 
 
Vesmírny šuter letí k Zemi...Čo ak je to ten zo Zjavenia Jána? BDEJME!
 
Mohutný asteroid sa rútil k Zemi a prinútil astronómov označiť ho „Potenciálne nebezpečný“. Najvýznamnejší asteroid, ktorý prejde v roku 2021, bude zametaný 21. marca. Odhaduje sa, že priemer asteroidu 2001 FO32 je asi 1 míle (1 míľa). Vesmírna hornina je tiež jednou z najrýchlejších vesmírnych hornín, o ktorých je známe, že lietajú po Zemi. Cestuje rýchlosťou asi 124 000 km / h (77 000 mph), než je rýchlosť, akou sa väčšina asteroidov stretne so Zemou. Dôvodom neobvykle rýchleho blízkeho priblíženia asteroidu je jeho vysoko naklonená a predĺžená (alebo excentrická) obežná dráha okolo Slnka, ktorá je naklonená o 39 stupňov k orbitálnej rovine Zeme. Absolvuje jednu obežnú dráhu každých 810 dní (asi 2 1/4 roka. 21. marca 2021 dôjde k najbližšiemu priblíženiu FO32 k Zemi o 16:03 UTC. Najbližšie to bude asi 5 mesačných vzdialeností, alebo asi 2 016 351 km. Jeho obežná dráha je dobre známa a nepredstavuje žiadne riziko nárazu. Asteroid 2001 FO32 bude prechádzať okolo Zeme takým rýchlym tempom, že keď bude najbližšie, pozorovatelia používajúci 8 ″ alebo väčšie ďalekohľady budú schopní detekovať jej pohyb - jeho drift pred hviezdami - v reálnom čase. Váš ďalekohľad musíte namieriť do správnej polohy na oblohe v správnom čase. Vesmírna hornina bude príliš slabá, aby ju bolo možné vidieť voľným okom. Po svojej krátkej návšteve bude 2001 FO32 pokračovať vo svojej osamelej plavbe a priblíži sa k Zemi až v roku 2052, keď bude prechádzať okolo siedmich mesačných vzdialeností, čo je 2,8 milióna kilometrov. Zostaňte naladení!
 
 
 
Už sa to stalo...
 
Svet pred 42 000 rokmi zažil niekoľko storočí apokalyptických podmienok, ktoré boli vyvolané obrátením magnetických pólov Zeme v kombinácii so zmenami v chovaní Slnka. To je kľúčové zistenie našej novej multidisciplinárnej štúdie publikovanej v časopise Science. https: //science.sciencemag.org/conten ... Tento posledný veľký geomagnetický zvrat spustil sériu dramatických udalostí, ktoré majú ďalekosiahle následky pre našu planétu. Čítajú sa ako zápletka hororového filmu: ozónová vrstva bola zničená, elektrické búrky zúrili v trópoch, slnečný vietor generoval veľkolepé svetelné šou (polárne žiary), severnú Ameriku sa valil arktický vzduch, rúcali sa ľadové platne a ľadovce a prudko sa zmenili poveternostné vzorce . Počas týchto udalostí bol život na zemi vystavený intenzívnemu ultrafialovému svetlu, neandertálci a obrie zvieratá známe ako megafauna vyhynuli, zatiaľ čo moderní ľudia hľadali ochranu v jaskyniach.
 
 
 
 
Kašeľ pokračuje...
 
Ejekcia koronálnej hmoty (CME) by mohla dnes 23. februára zasiahnuť magnetické pole Zeme. Búrkový mrak vrhal našim smerom slnečné vlákno, ktoré vybuchlo pred tromi dňami. Podľa predpovedí NOAA môže CME po príchode spôsobiť malú geomagnetickú búrku triedy G1. Nové slnečné škvrny AR2804 a AR2805 rýchlo rastú a praskajú Slnečné erupcie triedy B. Aurorálne displeje Prúd vysokorýchlostného slnečného vetra búral magnetické pole Zeme posledné 4 dni. Slnečný vietor prúdi z južnej diery v slnečnej atmosfére rýchlejšie ako 500 km / s. CME, ktorá sa blíži k Zemi, teraz pricestuje počas tejto búrky slnečného vetra, čím sa zvyšuje jej účinok a efekt slnečného vetra. https://spaceweather.com/ https://www.swpc.noaa.gov/ Zostaňte naladení!
 
 
Slnko má kašeľ stále...
 
Včera, 20. februára, sa od slnka odtrhlo tmavé vlákno magnetizmu. Erupcia rozdelila slnečnú atmosféru, vytvorila široký „ohnivý kaňon“ a vrhla CME do vesmíru. Analytici NOAA modelujú CME s cieľom určiť, či v nadchádzajúcich dňoch zasiahne Zem. Slnečný vietor iskry polárne Ako sa predpovedalo, prúd slnečného vetra pásol magnetické pole Zeme. Prvý kontakt s plynným materiálom vyvolal „fantastické zobrazenie“ polárnych žiar. Energetické častice pochádzali z otvoru v slnečnej atmosfére chrliaceho slnečný vietor rýchlejší ako 600 km / s. Očakáva sa, že rýchlosti slnečného vetra zostanú zvýšené do 23. februára. Pozorovatelia arktickej oblohy by mali byť v nadchádzajúcich hodinách v strehu pred ďalšími polárnymi žiariami. Zostaňte naladení!
 
 
Slnko zakašľalo
 
K Zemi sa blíži prúd slnečného vetra. Mohlo by to spôsobiť malú geomagnetickú búrku triedy G1, keď 21. februára zasiahne magnetické pole Zeme. Plynný materiál prúdi rýchlejšie ako 500 km / s z rovníkovej diery v slnečnej atmosfére. Arktickí pozorovatelia oblohy by mali byť v strehu pred polárnou žiarou. Tmavé, takmer kruhové vlákno sa odtrhlo od slnka v jemnom perovitom vírení 17. - 18. februára 2021. Vlákna sú tmavé vlákna plazmy uviazané nad slnečným povrchom magnetickými silami, ktoré sa časom často narušia a zlomia ďaleko od slnka. Vlákna vyzerajú tmavšie ako okolitý materiál kvôli svojej pomerne nízkej teplote. Počas tohto obdobia sa vyvinuli dva nové regióny, ktoré však zostali ticho. Tieto dve nové severné slnečné škvrny ukončili reťazec 13 po sebe nasledujúcich dní bez poškvrny. Zostaňte naladení!
 
 
Kométa Neowise
 
Kométa NEOWISE (C / 2021 A2) je neobvyklá. Padá cez slnečnú sústavu - takmer rovno - takmer necíti gravitáciu slnka. V skutočnosti, keď odíde, pravdepodobne sa už nevráti. Kométa NEOWISE, ktorú začiatkom januára objavila kozmická sonda Wide-field Infrared Survey Explorer, rozdeľuje medzeru medzi Zemou a Marsom. Vzdialená kométa má hyperbolickú dráhu (e = 1,0010460), čo znamená, že nie je viazaná na slnko. Mohlo to prísť z Oortovho mraku alebo dokonca z medzihviezdneho vesmíru. Nikto nevie. Najbližšie sa kométa C / 2021 A2 priblížila k Zemi 3. februára 2021 vo vzdialenosti 75,3 milióna kilometrov. Momentálne sa nachádza v súhvezdí Orion. Aktuálna odhadovaná veľkosť kométy NEOWISE (C / 2021 A2) je 12,02. Zostaňte naladení!
 
 
Načo sa Slnko pripravuje alebo  Apolón v pohotovosti?
 
7. februára prebieha malá geomagnetická búrka triedy G1, keď Zem vstupuje do vysokorýchlostného prúdu slnečného vetra. Plynný materiál prúdi rýchlejšie ako 500 km / s z rovníkovej diery v slnečnej atmosfére. Pozorovatelia polárnej oblohy by mali byť v strehu pred polárnymi žiarami. SLNEČNÝ SNÍMOK V PONUKE Tvár slnka je prázdna - žiadne slnečné škvrny. Počet slnečných škvŕn však nemusí byť dlho nulový. Magnetický baldachýn novej aktívnej oblasti sa práve vynoril nad juhozápadnou končatinou slnka. Mohlo by to predzvesť vzniku novej slnečnej škvrny. Ak je to tak, tmavé jadrá by sa mali striedať v zornom poli počas nasledujúcich 24 hodín.
 
 
 
 
Tesné mimo
 
Jedným z najpozoruhodnejších slnečných pamiatok je jeho výslnie. 2. - 2. februára 2021 zachytil SDO NASA pôsobivo veľký výbežok vybuchujúci z povrchu Slnka. Dramatický výbuch bol zachytený v ultrafialovom svetle. Rozsah význačnosti je obrovský .... celá Zem by sa ľahko zmestila pod prúdiacu oponu horúceho plynu. Táto konkrétna udalosť nebola zameraná na Zem, takže na Zemi uvidíme len málo - ak vôbec nejaké - vplyvy. Zostaňte naladení!
 
 
Dianie okolo Slnka a náraz kométy do Slnka
 
Slnečná aktualizácia a predpoveď počasia do vesmíru 23. - 24. januára. Slnečné škvrny: Oblasť 2797 bola rozdelená do dvoch oblastí a magneticky preklasifikovaná. Druhá oblasť bola očíslovaná ako oblasť 2798 a bola zodpovedná za dve svetlice triedy C a niekoľko vylepšení na úrovni B. V tomto období sa na disku potichu objavil Nový región 2799. Nová skupina slnečných škvŕn sa otočí do zorného poľa počas nasledujúcich 24 hodín. Počas tohto obdobia neboli pozorované žiadne CME zamerané na Zem. Predpoveď počasia do vesmíru ... Očakáva sa, že slnečná aktivita zostane na nízkej úrovni s miernou pravdepodobnosťou pre aktivitu triedy C 23. až 24. januára. PRICHÁDZAJÚCI SOLÁRNY VETERNÝ STREAM K Zemi sa blíži úzky prúd slnečného vetra. Predpokladaný čas príchodu: 25. januára. Plynný materiál prúdi z malého otvoru v slnečnej atmosfére. Jeho dopad by mohol vyvolať krátku (iba jednu noc) epizódu arktických polárnych žiarok. Sungrazingová kométa sa ponára na slnko Sungrazingová kométa narazila do Slnka dnes (23. januára 2021). Koronografy na palube slnečného a heliosférického observatória (SOHO) zaznamenali pokles smrti. Kométa odsúdená na smrť bola členom rodiny Kreutzovcov. obrovská kométa spred mnohých storočí. JUPITER A SATURN VIDENÉ NA SOHO Jupiter a Saturn sa zbiehajú na slnko, na poludnie nad hlavou na modrej oblohe. Ľudské oči ich nevidia, ale koronografy SOHO áno. Koronograf je ďalekohľad, ktorý využíva na zakrytie slnka nepriehľadný disk a vytvára tak umelé zatmenie. SOHO koronografy boli navrhnuté tak, aby sledovali výrony koronálnej hmoty (CME), sú tiež dobré pri hľadaní hviezd, planét a komét veľmi blízko slnka. Saturn bude 24. januára vzdialený menej ako pol stupňa od slnka, o 4 dni neskôr bude nasledovať Jupiter. Zostaňte naladení!
 
 
 
Dve kométy
 
Vo vzácnej nebeskej podívanej v blízkosti vlastnej hviezdy Zeme boli 17. a 18. januára vidieť, ako k Slnku uháňajú dve kométy. Svetlá je veľká Kreutzova sungrazerova kométa, slabšia kométa (nie slnečná). Zároveň mala spoločnosť Parker Solar Probe blízke stretnutie so slnkom a do zorného poľa SOHO vstúpili plynné gigantické planéty Saturn a Jupiter. Zostaňte naladení!
 
 
Slnko si opäť kýchlo, raz to bude až tak, že Zem pohltí veľký plameň...
 
Prichádza slnečný vietor. K Zemi sa blíži prúd slnečného vetra. Predpokladaný čas príchodu: 17. - 18. januára. Jeho zdrojom je južná diera v slnečnej atmosfére. Predpovedatelia NOAA očakávajú, že keď dorazí prúd, rýchlosť slnečného vetra dosiahne najvyššiu hodnotu 500 km / s, čo pravdepodobne spôsobí arktické polárne žiary. Koronálne otvory sú miesta v slnečnej atmosfére, kde sa otvára magnetické pole a umožňuje únik slnečného vetra. Na ultrafialových snímkach vyzerajú tmavo, pretože chýba horúca žiariaca plazma, ktorá sa tam bežne nachádza. Pozorovatelia oblohy s vysokou zemepisnou šírkou by mali byť v strehu pred polárnymi žiariami 17. až 18. januára, keď dorazí slnečný vietor. Platia minimálne slnečné podmienky. Solárny disk bol prázdny 12 dní v kuse. Slnečné škvrny zmizli a slnko ostalo prázdne ako biliardová guľa. Bez slnečných škvŕn sa slnečný röntgenový výstup vyrovnal a šanca na silné svetlice klesla na menej ako 1%. Slnečná aktivita je veľmi nízka. Návrat solárneho minima je iba dočasný. Nový solárny cyklus 25 je v plnom prúde a len minulý mesiac bolo slnko každý deň posiate bodkami. Mladé slnečné cykly si často „dajú pauzu“, keď zhromažďujú energiu na výstup na Solar Max. Nové slnečné škvrny môžu byť skutočne za rohom. Zostaňte naladení!
 
 
 
 
Náraz slnečnej kométy do Slnka - 7.1.2021
 
Na Slnko dnes (7. januára 2021) narazila slnečná kométa. Koronografy na palube slnečného a heliosférického observatória (SOHO) zaznamenali pokles smrti. Kométa odsúdená na smrť bola členom rodiny Kreutzovcov. Kreutzove sungrazery sú fragmenty z rozpadu jedinej obrovskej kométy pred mnohými storočiami. Zostaňte naladení! 
*Kreutz - kríž*
 
 
Slnko v akcii
 
CME bola prvýkrát zreteľne pozorovaná dnes (6. januára) o 04:36 UTC na snímkach SOHO LASCO C2 mimo SZ končatiny. Počiatočná analýza nezistila jasný zdroj tohto CME z disku otočeného k Zemi. Analýza pokračuje, pretože budú k dispozícii ďalšie snímky. Slnečný vietor Rýchlosť slnečného vetra dnes (6. januára) dosiahla takmer 631 km / s. Planetárny index K zo 4. Je pravdepodobné, že parametre slnečného vetra zostanú zvýšené do zvyšku 6. januára kvôli účinkom vysokorýchlostného toku koronálnych dier a očakávaným vplyvom CME. Predpoveď počasia do vesmíru Dnes, 6. januára, sú možné menšie geomagnetické búrky (triedy G1), keď sa predpokladá, že CME zasiahne magnetické pole Zeme. Búrkový mrak opustil slnko 2. januára. Skutočnosť, že cesta na Zem trvala najmenej 4 dni, označuje CME ako pomalý ťah; čím dlhšie to bude trvať, tým slabší bude jeho dopad. Tiché až nevyrovnané podmienky s možnosťou skorých, izolovaných aktívnych období sa očakávajú 7. januára. Zostaňte naladení!
 
 
Trio
 
Planetárne trio pri západe slnka 9., 10. a 11. januára 2021 sa po západe slnka pozrite na svoju západnú oblohu. Planéty Merkúr, Jupiter a Saturn budú blízko bodu západu slnka na obzore. Najsilnejšie zoskupenie týchto svetov bude 10. januára. Veľkolepé spojenie Venuša / Mesiac pred úsvitom Po chytení planetárneho tria na západe za súmraku 9. a 10. januára vstaňte skoro, aby ste si pred východom slnka užili klesajúci polmesiac a oslnivú planétu Venuša na svojej juhovýchodnej oblohe. Na videnie týchto nebeských zázrakov nepotrebujete nijaké špeciálne vybavenie, iba svoje oči. Zostaňte naladení!
 
 
Slnko a 6. január
 
Za posledných pár dní vybuchlo v blízkosti stredového disku niekoľko vlákien. Podľa NOAA / SWPC boli z týchto udalostí dva podpisy CME, ktoré boli pozorované v nasledujúcich snímkach koronografu a modelované.
 
Podpis začínajúci v SOHO / LASCO C2 1. januára o 23:12 UTC, neskôr podpis začínajúci v SOHO / LASCO C2 2. januára o 11:36 UTC. Analýza a modelovanie, ktoré ukazujú slabý vplyv na magnetické pole Zeme 5. - 6. januára. 
 
Solárne vlákna sú tmavé čiary alebo krivky, ktoré sa niekedy objavujú na obrázkoch Slnka. Vlákna sú vlastne obrovské oblúky plazmy (elektrifikovaný plyn) v slnečnej atmosfére. Vyzerajú tmavo, pretože nie sú také horúce ako povrch Slnka za nimi. Slnečné škvrny
 
Odchádzajúce slnečné škvrny AR2794 a AR2795 majú stabilné magnetické polia, ktoré len málo ohrozujú silné erupcie. Zostaňte naladení!
 
 
 
12 naj pre rok 2021
 
Zatmenia, meteorické roje, supermany a ďalšie pripravované na budúci rok astronómie 2021. Ste pripravení na ďalší vzrušujúci rok pozorovania oblohy? Získajte najnovšie správy z vesmíru, nášho Slnka, Mesiaca, udalostí na nočnej oblohe a ďalších. Zostaňte naladení!
 
 
Vianočná kométa S3 Erazma - 24.12.2020
 
 
Sledujte cestu „vianočnej kométy“ S3 Erazma cez zorné pole snímača LASCO C3 spoločnosti SOHO. Zostaňte naladení!
 
 
Meteorický roj Ursid 
 
Meteorický roj Ursid vyvrcholí skoro ráno 22. decembra 2020 a Skywatcherom sa pred východom slnka poskytne ukážka streleckej hviezdy. Zdá sa, že z radiantu prúdia meteory, ktoré sa však môžu objaviť na celej oblohe. Ursidy sú spájané s kométou 8P / Tuttle, ktorá bola objavená v roku 1790 a potom ich znovu objavil Horace Tuttle v roku 1858. Ursidy sa vyskytujú, keď Zem prechádza cez stopu prachu a zvyškov zanechaných pozdĺž obežnej dráhy kométy. Najlepší čas na prehliadku Ursidov, vyžarujúcich z Malej medvedice, bude od polnoci 21. do svitania. Môžu byť tiež aktívni 23. a 24. dňa. Samotná sprcha bola prvýkrát zaznamenaná v Anglicku v roku 1900 a v Nemecku sa objavila v nasledujúcich desaťročiach. Na to, aby ste videli meteorické roje, potrebujete iba jasnú tmavú oblohu a iba oči. Zostaňte naladení!
 
Zatmenie Slnka - 14.12.2020
 
V pondelok 14. decembra prejde Nový Mesiac pred slnkom a vytvorí úplné zatmenie. Úplné zatmenie slnka bude viditeľné z častí južného Čile a Argentíny, ak to počasie dovolí. Na niektorých miestach v južnej Južnej Amerike, juhozápadnej Afrike a Antarktíde dôjde k čiastočnej fáze tohto úplného zatmenia Slnka v Južnej Amerike. Maximálny bod zatmenia nastáva o 16:13 UTC (13:13 miestneho času). Totalita bude trvať 2 minúty a 10 sekúnd a odhaľuje slnečnú strašidelnú korónu divákom vo vnútri mesačného tieňa. Obloha stmavne, krajinou sa bude pohybovať chladný vánok a o poludnia budú spievať nočné vtáky. Úzka cesta totality bude prechádzať z čilskej Saavedry do Salina del Eje v Argentíne, inak úplné zatmenie prejde cez Atlantický a Tichý oceán. Pozorovateľku môžete sledovať online vďaka množstvu webových vysielaní. Ďalšie úplné zatmenie Slnka nastane 4. decembra 2021, ale bude viditeľné iba pre oblasť Antarktídy. 
Zostaňte naladení!
 
 
 
 
Meteorický roj Geminid 2020
 
Začiatkom decembra každý rok prechádza Zem prúdom trosiek zo „skalnej kométy“ 3200 Phaethon. To spôsobuje meteorický roj, ktorý niekedy trvá aj viac ako dva týždne. Meteorický roj Geminid 2020 má byť jedným z najlepších v roku. Tohtoročný vrchol Geminidu je priaznivý. Nový Mesiac sa objaví 14. decembra, čo znamená, že nebude zasahovať do množstva meteorov, ktoré by ste očakávali. Očakáva sa, že tohtoročný meteorický roj Geminid vyvrcholí 13. a 14. decembra až 120 meteormi za hodinu. Prúd trosiek 3 200 Phaethon je široký a mohutný. Sprcha je teda pomerne aktívna celú cestu od Dece od 12. do 16. decembra. Geminidy sú spomedzi všetkých prúdov trosiek, ktoré každý rok prechádzajú, zďaleka najmasovejšie. Meteory, ktoré prúžkujú po oblohe, sú jedny z najrýchlejších a najjasnejších medzi meteorickými rojmi, pretože Zem naráža na prúd častíc takmer smerujúcich k sebe. Najlepší čas na sledovanie tejto sprchy bude medzi polnocou a svitaním - bez ohľadu na vaše časové pásmo. Zostaňte naladení!
 
 
 
7
 
Veľkolepé spojenie Venuša-Mesiac 12. decembra.
Meteorická sprcha Geminid 13. - 14. decembra.
Úplné zatmenie slnka 14. decembra.
Polmesiac Mesiac Spĺňa Jupiter a Saturn 16. decembra.
Decembrový slnovrat 21. decembra
„Veľké spojenie“ Jupitera a Saturna 21. decembra.
Úplný studený mesiac 29. - 30. decembra. Zostaňte naladení!
 
 
 
Kométa Erazmus
 
Každých 2000 rokov navštevuje kométa Erazmus (C / 2020 S3) vnútornú slnečnú sústavu. News Flash: Je to späť. Kométa objavená 17. septembra 2020 juhoafrickým astronómom Nicolasom Erazmom sa vrhá smerom k slnku a blízke stretnutie na obežnej dráhe Merkúra 12. decembra.
 
Kométa Erazmus zjasňuje, keď sa blíži k slnku. Momentálne je to 7. magnitúda - ľahký cieľ pre záhradné ďalekohľady. Prognóza predpokladá, že kým sa budúci mesiac ponorí na obežnú dráhu Merkúra, jas sa viac ako strojnásobí na úroveň 5. Iba oslnenie blízkeho slnka zabráni jeho viditeľnosti voľným okom.
 
Kam by ste sa mali pozrieť?
 
Pred východom slnka vyzerajte nízko a na juhovýchod. Kométa Erazmus sa nachádza v súhvezdí Hydra napravo od Venuše v susednej Panne. V blízkosti je tiež jasná hviezda Spica, ktorá poskytuje ďalší užitočný referenčný bod. Zostaňte naladení!
 
 
***
 
 
 
Zatmenie Mesiaca a SLNKA.
 
Zatmenie Mesiaca sa uskutoční 29. - 30. novembra 2020. Toto je posledné zatmenie Mesiaca v roku 2020. 
 
Penumbrálne zatmenie Mesiaca nastáva, keď Mesiac prechádza čiastočným tieňom Zeme alebo polotieňom. Počas tohto typu zatmenia Mesiac mierne stmavne, ale nie úplne. Obyvatelia Severnej a Južnej Ameriky, Austrálie a časti Ázie môžu vidieť, že asi 82% úplňku sa počas maximálnej fázy tohto zatmenia zmení na tmavší odtieň. 
 
Celkové trvanie zatmenia je 4 hodiny a 21 minút. Mesiac bude prechádzať zemským tieňom medzi 07-33 UTC A 11-54 UTC. Maximálne zatmenie nastane o 09-44 UTC.
 
Zatmenie nikdy nepríde samo!
 
Zatmenie Slnka nastáva vždy asi dva týždne pred alebo po zatmení Mesiaca. K úplnému zatmeniu Slnka dôjde 14. decembra 2020.
 
Zostaňte naladení!
 
 
 
***