Dátum: 23.03.2021

Vložil: JAN.

Titulok: Pred chvíľou z prečítaného...



Boží súd nad svetom

1Ajhľa, Hospodin spustoší zem a vyplieni ju; rozvráti jej povrch a rozptýli jej obyvateľov.

2Potom bude ľud ako kňaz, sluha ako jeho pán, slúžka ako jej pani, kupujúci ako predávajúci, požičiavajúci ako ten, čo si požičiava, veriteľ ako dlžník.

3Zem bude celkom spustošená a celkom vylúpená, lebo Hospodin vyriekol toto slovo.

4Trúchli, vädne zem, chradne, vädne svet, chradne nebo i so zemou,

5pretože zem pod svojimi obyvateľmi je znesvätená, veď prestúpili zákony a prekročili ustanovenia, rušili večnú zmluvu.

6Preto kliatba zožiera zem a jej obyvatelia pykajú za svoje viny; preto miznú obyvatelia zeme a ostáva málo ľudí.

7Trúchli mušt, chradne vinič, vzdychajú všetci, čo sa zo srdca radovali.

8Utíchla veselosť bubnov; prestalo hučanie plesajúcich, stíchla veselosť citary.

9Pri speve nepijú víno, trpký je pijanom opojný nápoj.

10Zborené je mesto zmätku, zatvorený je každý dom, nemožno doň vojsť.

11Nad vínom je nárek na uliciach; preč je všetka radosť, do vyhnanstva odišla veselosť z krajiny.

12V meste ostala desivá púšť, na kúsky je rozbitá brána.

13Lebo tak bude na zemi medzi národmi, ako pri obíjaní olív, ako pri paberkovaní, keď sa skončila oberačka.

14Oni pozdvihnú svoj hlas a zvučne zaplesajú nad velebou Hospodinovou, jasať budú od západu.

15Preto na východe uctievajte Hospodina, na morských ostrovoch meno Hospodina, Boha Izraela.

16Od okrajov zeme počujem chválospevy: Česť buď Spravodlivému! Ja som však povedal: Mám tajomstvo, mám tajomstvo: Beda vierolomným, ktorí sa spreneverili, a vierolomní sa nesmierne spreneverili.

17Strach, jama a pasca na teba, obyvateľ zeme!

18Kto ujde pred hrozivým hlasom, padne do jamy, kto vyjde z jamy, chytí sa do pasce, lebo sa otvorili okná na výsostiach a zatriasli sa základy zeme.

19Rozpukne, roztreskne sa zem, s rachotom rozprskne sa zem;

20Zem sa zakláti, zapotáca ako opilec a zakolíše sa ako koliba. Ťažko doľahne na ňu jej previnenie, takže padne a nepovstane viac.

21V ten deň Hospodin potrestá voje nebeské na výsostiach a zemských kráľov na zemi.

22Pozberajú ich ako väzňov do jamy, budú zavretí pod zámkou a po mnohých dňoch budú potrestaní.

23Mesiac sa začervená a slnko sa zahanbí, lebo Hospodin mocností je kráľom na vrchu Sion a v Jeruzaleme, a pred svojimi staršími bude mať slávu. Izaiáš - 24. kapitola.


Pridať nový príspevok